Två anhållna för skott mot bussar

Text: Joakim Palmkvist
Publicerad 7 september 2010 10.18 Uppdaterad 7 september 2010 11.48

Malmö.
En halvtimme efter att två tonåringar gripits för bussattentaten i Malmö small det igen. En buss på Spårvägsgatan fick en ruta krossad.

– Det tror vi är stenkastning, säger Glen Sjögren på Malmöpolisens ungdsomsrotel.

Alltså ett dåd som är orelaterat till måndagens breda bussattack.

Vid 20-tiden greps de två männen - båda blev myndiga tidigare i år - vid McDonalds Midhem. Den ene bar en kolsyrepistol, den andre var obeväpnad, men polisen hittade ytterligare ett kolsyrevapen slängt på marken.
– De erkänner att det är deras vapen och att de hade dem på sig för självskydd, ifall de skulle bli rånade, säger Glen Sjögren.

De båda ska alltså ha känt sig hotade, men ingen av dem finns bokförd som brottsoffer, vare sig vid rån eller annat. En av dem har enklare kriminell belastning - han misstänkts för en lindrig misshandel i Lund i fjor.

Närmast ska polisen försöka koppla de båda anhållna till det tidigare utbrottet av bussattacker i stan. Med början på Malmöfestivalens första dag besköts en rad bussar. Inräknat måndagens attacker har polisen tolv busskjutningar, en taxiattack och en attack på en privatbil att utreda.
– I de tidigare fallen har vi beslagtaget material som kan användas för att knyta en misstänkt till platserna man skjutit ifrån, säger Glen Sjögren.

Under tisdagen kommer de båda artonåringarnas hem att finkammas i jakt på fler bevis - den ene bor i Oxie, den andre i centrala Malmö.

Dessutom kartläggs männens rörelser genom spårning av deras mobiltelefoner. I och med att brottet grov skadegörelse har ett maxstraff på fyra år har polisen stort utrymme att sätta in olika undersökningsåtgärder som inte är tillgängliga vid lindrigare brott.

Kan de dels knytas till skjutplatser via mobiltelefonpositionering, dels via prylar de lämnat efter sig är bevisläget starkt.
– Förhoppningsvis faller de tillföga och erkänner i förhören, säger Glen Sjögren.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu