Kristdemokrat misshandlades

Text: Kenan Habul
Publicerad 2 oktober 2010 20.02 Uppdaterad 3 oktober 2010 12.01

Malmö.
"Varför har du snackat skit om Palestina?". Sen kom örfilen och knytnävslaget. En 19-årig man har erkänt att han misshandlade en medlem i Kristdemokratisk ungdom på fredagseftermiddagen.

Den 17-åriga KDU-medlemmen är på väg hem från skolan vid 15.40-tiden när en ung man kommer bakom honom. Följande samtal utspelar sig, enligt 17-åringen:

- Är det du som är xx (17-åringens namn)?.

- Ja, svarar 17-åringen.

- Varför har du snackat skit om Palestina?

- Det har jag inte gjort.

- Sluta ljug för mig annars får du en höger i ansiktet.

19-åringen ger honom en örfil och säger:

- Jag har sett det på Facebook.

Efter det får KDU-medlemmen även ett slag i ansiktet med knuten näve och 19-åringen springer sin väg.

Gråtande tar sig 17-åringen hem och ringer polisen. På lördagsmorgonen hämtas 19-åringen till förhör. Han var inte svår att spåra. Från hans Facebookkonto har någon hotat 17-åringen. "Du ska dö din judeälskare", stod i meddelandet som skickades för drygt två månader sedan.

19-åringen erkänner ett slag mot ansiktet, men förnekar Facebookhotet. Flera av hans kompisar har lösenordet, har han förklarat för polisen.

- Han har sagt att misshandeln beror på 17-åringens ståndpunkter i Palestinafrågor, säger Mats Attin, inre befäl hos Malmöpolisen.

19-åringen släpptes senare på lördagen av åklagare och har rättegång att vänta. Han är helt okänd av polisen sedan tidigare.

KDU i Malmö har gjort flera polisanmälningar gällande bland annat olaga hot mot framträdande medlemmar. 17-åringen har dock inte varit utsatt tidigare. Han förnekar bestämt "skitsnack" om palestinierna. Däremot har han på internet uttryckt sitt stöd för Israels rätt att existera och kritiserat Ilmar Reepalu.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu