"Utredningen går framåt hela tiden"

Text: Dan Ivarson
Publicerad 16 januari 2006 23.30 Uppdaterad 16 januari 2006 23.30

Malmö.
I kväll, tisdag, samlas representanter från HSB Malmös 270 medlemsföreningar till ett stormöte om svindlerierna, som gjorde att minst 49 HSB-miljoner försvann till Luxemburg.

MALMÖ. Förre vd:n Johnny Örbäck och en tidigare HSB-chef är fortfarande misstänkta för grov trolöshet mot huvudman – ett brott som ger fängelse i minst ett halvår och upp till sex år.


Ekobrottsåklagaren Lars Olson var en av de två åklagare som såg till att Mif:s ordförande Percy Nilsson dömdes till ett års fängelse för grovt skattebrott. I nästa vecka börjar nästa rond av den drabbningen i hovrätten.


Samtidigt leder åklagare Olson också förundersökningen mot Percy Nilssons granne i Torson, Johnny Örbäck.


Örbäck skrev under alla de kontrakt och andra dokument som krävdes för att svindla HSB på 49 miljoner kronor i samband med två fastighetsaffärer år 2000 och 2002.


Åklagarens målsättning är att senast i april månad kunna lägga fram ett åtal eller besluta om förundersökningen ska läggas ner.


Hittills tycker åklagaren dock att misstankarna är starka, både mot Örbäck, den tidigare HSB-chef som planerade affärerna, samt den fastighetsmäklare, som är misstänkt för medhjälp till brotten och plockade ut minst 4,5 miljoner kronor i provision.

– Hade jag känt att det inte funkar hade jag skrivit av ärendet redan i dag, naturligtvis. Men utredningen går framåt hela tiden, säger Lars Olson.


Kvällens möte på Malmömässan blir första gången som Lars Danielsson framträder som HSB Malmös nye vd inför medlemmarna.


Bland annat kommer han att försöka övertyga HSB-medlemmarna om att den nya ledningen har infört så stränga rutiner att det inte finns risk för nya svindlerier eller galopperande kostnadsökningar av den typ som drabbade Torso-bygget.


Danielsson kommer också att hänvisa till att styrelsen för HSB Malmö på ett på krismöte i mellandagarna beslutade att tillsätta en auktoriserad revisor för att granska ett stort antal av de övriga fastighetsaffärer som HSB Malmö har gjort de senaste åren. Det beslutet välkomnas av åklagare Lars Olson:

– Har man misstanke från polis och åklagare att det finns oegentligheter i ett par affärer är det väl ganska naturligt ur HSB:s synvinkel att man utreder själva. Det är väl också ett sätt att svara på medlemmarnas oro, förmodar jag. Jag har ingenting emot att de utreder, förstås, säger Lars Olson.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på ""Utredningen går framåt hela tiden""?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu