MALMÖ. – Malmö är staden där taxifusket är mer utbrett än någon annanstans i Sverige. Det är helt förfärligt att det ska fungera som i en bananrepublik och förstöra bilden av både Malmö och Sverige, menar John Monhardt som är vd för Radisson SAS Hotels & Resorts.
Han är väl medveten om problematiken och menar att den är gammal. Det var ett av skälen till att hotellet började anlita de etablerade taxibolagen för några år sedan. Sedan dess har situationen blivit betydligt bättre och nu händer det bara enstaka gånger att deras gäster luras.
Även hotell Hilton anlitar numera enbart de stora bolagen av samma skäl.
– Det händer ofta att våra gäster blir lurade. De tvingas betala 200–250 kronor från centralen till Triangeln som annars bara kostar mellan cirka 60–80 kronor. Det har hänt att jag själv har gått ut och skällt på taxiförare. Då skäms de och vissa har till och med kört iväg utan att ta något betalt, säger Carl Alberto Bettini, receptionist på Hilton.
Han menar att det främst är de utländska turisterna som inte har koll på valutan och förs-tagångsbesökare i Malmö som blir offer för oseriösa taxichaufförer.
– Det är förfärligt och trist att turisterna ska få det bemötandet. Det blir också pinsamt för oss eftersom det är vi som får ta emot klagomålen, säger han.
Enligt Malmö Turism händer det i genomsnitt tre gånger i veckan att turister kommer till dem och berättar att de fått betala ett alldeles för högt pris.
Det kan handla om flera hundra kronor för mycket för att åka från Sturup till Malmö men det är lika vanligt förekommande med överpriser i innerstaden.
– Vi har som princip att informera alla besökare som kommer hit att de måste fråga om priset innan de kliver in i en taxi, säger Gun Eriksson som är turistbyråchef och placerad på Centralen.
Precis som John Monhardt upplever hon att situationen är mycket bättre i Göteborg och Stockholm.
– Problemet är att lagstiftningen inte tillåter ett aktivt ingripande eftersom det är offentlig mark. Arlanda hade tidigare samma problem men eftersom det är privat mark har de kunnat reglera vilka taxibolag som får stå där, menar Johan Monhardt.
Det är länsstyrelsen som utfärdar tillstånd för yrkesmässig trafik och beviljar taxiförarlegitimation. De ansvarar även för tillsynsverksamheten.
Sedan årsskiftet har de fått in elva klagomål gällande taxinäringen och merparten rör priserna.
Eftersom ansvariga personer har semester kan ingen uttala sig om dessa ärenden.
Men Anders Böcker, regionansvarig för Svenska taxiförbundet, säger att de har ett gott samarbete med länsstyrelsen och polisen för att få bukt med oegentligheterna inom branschen. Han berättar att en kontroll av 100 taxibilar i Malmö/Lund området under en eftermiddag i maj månad gav 55 rapporter om missförhållanden.
– Problemet gäller inte de större taxibolagen utan friåkarna. Det är ett storstadsfenomen men problemet är utbrett i Malmö eftersom många beviljas taxitillstånd här.
Anders Böcker vill ha höjda kvalitetskrav på taxibilarna som står vid Centralstationen precis som i Göteborg där taxibolag har fått skriva avtal med Centralstationens fastighetsägare. Taxichaufförer som inte är anslutna till en beställningscentral eller uppfyller Taxiförbundets krav kan inte komma igenom den bom som placerats för att förhindra oönskade taxibilar och privatbilister. Något som lett till att friåkarna försvunnit.
0% är glada
0% är likgiltiga