Demonstration mer kontroversiell än planerat

Text: Elin Fjellman Jaderup
Publicerad 21 juli 2006 0.11 Uppdaterad 21 juli 2006 9.50

Malmö.
– Om någon bränner en flagga går jag hem direkt.
Rabbe Baydoun var en av talarna igår när hundratals personer samlades på Gustav Adolfs torg för att demonstrera för ett stopp mot våldet i Libanon.

GUSTAV ADOLFS TORG. Protesterna blev mer kontroversiella än vad Rabbe Baydoun hade tänkt sig. När demonstranterna samlas på Gustav Adolfs torg vajar flera flaggor i luften: Libanons, Palestinas och den gula Hizbollahfanan med kalasjnikovs.


Porträtt på Hizbollahledaren Hassan Nasrallah höjs mot luften och Hizbollahs låt ljuder i högtalarna. Några barn bär plakat med hakkorssymbolen intill den israeliska flaggan.


En talare skriker:

– Länge leve Libanon och krossa sionismen!



Libanons flagga, Palestinas flagga och Hizbollahs fana var några av dem som vajade på Gustav Adolfs torg. Foto: Patrick Persson
Det var inte riktigt såhär som Rabbe Baydoun hade tänkt sig demonstrationen.

– Jag hejar inte på någon. Min förutsättning för att hålla tal var att det endast skulle vara för mänskliga rättigheter.


Rabbe Baydoun ingår i det nya nätverket Libanesiska sammanslutningen i Malmö som arrangerar demonstrationen under parollen mot Israels terror i Libanon.


Han säger att hakkors-plakaten inte kommer från arrangörerna, det är egna initiativ från personer som slutit upp.

– Jag tycker inte att det är okej. Men alla får ha sin egen åsikt, säger han.


Hans gräns går vid om någon försöker bränna en israelisk flagga.

– Det är det sista jag vill. Då går jag hem direkt, säger han.


En kort stund senare verkar det som om någon försöker bränna en flagga. En talare uppmanar demonstranterna att låta bli, annars kommer polis att tillkallas. Abdulnabi Hussein tog initiativ till demonstrationen. Han stöder själv Hizbollah, ingen annan försvarar Libanon, säger han.


Men han ville inte ha några Hizbollahflaggor på demonstrationen. Han ville att protesterna främst skulle riktas mot omvärlden – FN, EU och svenska regeringen – med krav på ett ingripande för att stoppa Israels angrepp som drabbar civila libaneser.


Hans kommentar till att personer har tagit med sig hakkorsplakat och Hizbollahfanor:

– Jag förstår att de är arga. Det är många som har mist en bror eller syster eller hela familjen. Men det här hjälper inte vårt syfte. Vi vill ha stöd från svenska folket men de lyssnar inte på det här.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Demonstration mer kontroversiell än planerat"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu