Reepalu nöjd trots allt

Text: Claus Fürstenberg och Charlotte Fagerlund
Publicerad 18 september 2006 11.10 Uppdaterad 18 september 2006 23.21

Malmö.
Socialdemokraterna gjorde sitt sämsta val någonsin i Malmö, aldrig har partiet haft så får som 24 mandat i kommunfullmäktige, men kommunalrådet Ilmar Reepalu är ändå nöjd med valutgången.

Socialdemokraterna tillsammans med miljöpartiet och vänsterpartiet behåller sin majoritet, och sverigedemokraterna får ingen vågmästarroll.

– Jag tror inte att sverigedemokraterna kommer att påverka Malmös politik över huvud taget. Skillnaden är att de nu får ett kommunalråd och en plats i kommunstyrelsen, så de får en arena, men annars betyder de ingenting.

Sverigedemokraterna har varit mycket osynliga under den gångna valperioden, vår strategi har varit att inte lyfta fram dem, säger Ilmar Reepalu.


Han har ingen förklaring till varför s har minskat i Malmö.

– Detta måste vi nu analysera, men det kan vara att rikstrenden återspeglas även här, säger Ilmar Reepalu.

Vad han också tycker är positivt för socialdemokraterna är att de ensamt med sina drygt 58 000 röster, har 1700 röster fler än de fyra allianspartierna tillsammans.

– En annan positiv faktor är att s fick 2000 röster fler i kommunvalet än i riksdagsvalet, särskilt när man jämför med förra valet då s hade 5000 färre kommunalt än i riksdagsvalet, säger Ilmar Reepalu.

Han säger att han är överraskad över att sverigedemokraterna, skånepartiet och spi inte fick fler röster än de fick.

– Jag trodde att de skulle ha större framgång. Nu får de 190000 röster vilket är detsamma som förra valet, och skånepartiet är utslaget ur kommunfullmäktige.


Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Reepalu nöjd trots allt"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu