MALMÖ. Konsulternas larm blev känt för tre månader sedan, men har inte spritts utanför fritidsförvaltningen.

Men badpalatsets besökare vet inte att flera sakkunniga byggkonsulter har klassat byggnadens status som ”mycket dålig”.
I höstas stängdes undervisningsbassängen eftersom taket riskerade att rasa in. Pelarna göts om.
Parallellt med detta arbete kontrakterades företagen Byggteknik i Skåne, Rejlers Ingenjörer, B&B VVS-konsult och Purac för att göra en teknisk beskrivning av den 51-åriga badhusbyggnaden.
De sakkunniga byggkonsulternas rapporter har sammanställts på fritidsförvaltningens tekniska avdelning. I utredningsarbetet har också personal vid Aq-va-kul medverkat.
På över åtta sidor radar konsulterna upp mycket allvarliga fel i anläggningen.
Läckage förekommer genom bassänger och bjälklag kring bassänger, på hundratals ställen.
Armeringskorrosion på åtskilliga ställen i anläggningen.
Korrosion på pelare runt 50-metersbassäng.
Vissa bärande balkar i källarvåningen är så pass skadade att provisoriska stödanordningar har installerats.
Badhuset saknar övergripande brandlarm. Konsulterna kräver en total genomgång av brandskyddet och brandskyddsdokumentation.
Stora delar av VVS-nätet innehåller asbest och behöver saneras.
Varmvattenförsörjningen sker genom två system. I ett av systemen mäter varmvattnet 38 grader. Konsulterna kräver ombyggnad och pekar på risk för spridning av legionärssjuka.
Det ursprungliga avloppet är ingjutet i bjälklaget. Kraftiga rostangrepp leder till läckage ner i källaren.
Delar av vattenreningssystemet lider av ”överhängande risk för haveri”.
Detta är bara några få exempel ur konsultrapporten.
”Redan i det skede av utredningen vi befinner oss nu kan konstateras att anläggningens status är mycket dålig.
Byggnadskroppen kräver en genomgripande renovering med bland annat nya tätskikt och ytbeläggningar.
Detta måste i vissa delar utföras innan skadad betong och armering kan åtgärdas. Samtliga tekniska system kräver mycket stora åtgärder för att säkerställa driften framöver,” skriver konsulterna i sin sammanfattning och fortsätter:
”Att totalrenovera vattenpalatset Aq-va-kul är förenat med mycket stora kostnader, bara VVS-systemet kostar troligen upp mot 25 miljoner att åtgärda.”
Konsulterna menar att det ”bör vara en prioriterad uppgift” för fritidsförvaltningens tekniska avdelning att gå vidare med utredningen för att under våren 2007 presentera en detaljerad åtgärdsrapport.
Rapporten är daterat den 15 november 2006. Fritidsförvaltningen har i drygt tre månader hanterat konsulternas larm som ett arbetsmaterial, utan att göra det offentligt.
Augusti 2003. Stor debatt om bullriga ungdomsgäng på badet. Aq-va-kul
drar på sig extrakostnader för övervakning. Trots det räknar badhusledningen
med att gängen skrämmer bort 30 000 besökare på årsbasis.
September 2003. Aq-va-kul stängs akut eftersom vattnet har blivit
grönfärgat.
Oktober 2004. Aq-va-kul får tillstånd att installera
övervakningskameror vid bubbelpoolen. Badhuschefen Lars Wallinder motiverar
kamerorna med tidigare bråk och trakasserier.
Februari 2005. Skötseln av Aq-va-kul får skarp kritik i en
granskningsrapport från konsultföretaget Palm & Partners. I rapporten
beskrivs badanläggningen som en arbetsplats där cheferna dels är
överdimensionerade och dels inte klarar av sitt jobb.
November 2005. Skyddsombudet på Aq-va-kul och flera andra i
personalen drabbas av frätskador i halsen. Detta sedan badhusledningen
genomfört en så kallad chockklorering på grund av höga bakteriehalter.
Händelsen kritiseras av Arbetsmiljöverket.
September 2006. Efter att takputs har trillat ner, stängs hela
Aq-va-kul i en vecka. Undervisningsbassängen hålls stängd fram till
november, efter att byggkonsulter hittat svåra rostskador i armeringen i
pelare som bär upp taket.
Aq-va-kul är det största av Malmös tre inomhusbad.
Badhusbyggnaden på Regementsgatan invigdes 1956, då under namnet
Simhallsbadet. Då fanns bara en 25-metersbassäng och turkbad.
På 1970-talet, efter Gunnars Larssons OS-guld i München, kompletterades
badet med en 50-metersbassäng.
1988 öppnade äventyrsbadet under namnet Aq-va-kul. Badhuset blev ett av
Malmös viktigaste turistmål, inte minst för danska besökare. 2004 hade
Aq-va-kul 650 000 besökare.
% är glada
% är likgiltiga