MFF: "Vi har inte haft några bekymmer"

Publicerad 13 april 2007 18.35 Uppdaterad 13 april 2007 18.35

Malmö.
Polisen befarar huliganslagsmål redan i hemmapremiären. Enligt MFF finns det ingen MFF-firma.
– Det är inget som vi vet om i alla fall, säger klubbens säkerhetschef Nisse Lovén.

MALMÖ. Huligangängen rekryterar allt yngre killar. I Helsingborg har polisen träffat 15-åringar. Samma sak sker i Malmö.

– Vi ser att en del äldre faller ifrån, men det fyller på underifrån i samma takt, säger Henrik Qvist, supporterpolis i Malmö.

Polisen väntar sig inte någon extremt våldsam säsong. Ungefär som i fjor, är både Helsingborgs- och Malmöpolisens prognos.

Det vill säga: Det kommer att bli uppgjorda slagsmål och polisen kommer att få vara på högspänn vid derbyna och vid matcherna mot Stockholms- och Göteborgslagen.

HIF mot Gefle IF på måndag väntas bli en lugn tillställning. Men i Malmö samma dag sätter polisen upp en särskild stab och kallar in kravallberedda poliser inför MFF:s match mot Gais.

Gais har under de senaste åren fått ett litet huligangäng som framförallt varit i slagsmål med IFK Göteborg. Malmöpolisen misstänker att Gaishuliganerna ska åka till Malmö på måndag.

MFF:s huligangäng, så kallade firma, kan som allra mest samla ett sextiotal. Gänget kallas Blue Dogs.

Är huligangänget bra eller dåligt för MFF?

– Föreningen kan inte säga att det är bra, men än så länge har vi inte någonting som gör att det skulle skada MFF:s namn, säger Nisse Lovén, säkerhetschef i MFF.

– Det är klart att vi inte är positiva till firmakulturen, men jag vet inte om vi har någon firma. Det du säger om Blue Dogs är helt nytt för mig.

– I dagsläget, och den tid som har varit, så har vi inte haft några bekymmer.

Det har varit slagsmål.

– Det är ju inget som vi får reda på.

– Jag tycker att man har skrivit upp det för mycket. Det är inte alltid att det är fotbollsrelaterat. Man verkar vilja göra det fotbollsrelaterat. Det finns nog en hel del på ishockeyn och andra evenemang också.

Huliganerna säger att de är MFF-fans.

– Det får stå för dem. Träffas man matchdagen kan man se en viss fotbollsanknytning, men träffas man i januari kan jag inte se att det är fotbollsrelaterat.

– Vi har ingen plan att vi ska gå ut och jobba mot firmagrupperingarna. Det är en myndighetsfråga. Vårt ansvar är vid arenan.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "MFF: "Vi har inte haft några bekymmer""?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu