Artiklar som berör detta
Kungens köksmästare har maten med sig
MALMÖ. Nu är det dags igen när det danska regentparet drottning Margrethe och prins Henrik besöker Malmö i dag, på den svarsmiddag som det svenska kungaparet bjuder på i samband med sitt statsbesök i Danmark.

Om vädret tillåter kommer både de svenska och danska kungligheterna i kväll att vinka till folket från Rådhusets balkong.
Middagen, som är det svenska kungaparets formella svarsmiddag för det danska regentparet, serveras i den vackra Knutssalen som ligger i anslutning till balkongen.
Redan på torsdagen började förberedelserna med blomsterarrangemang och dukning som sker med millimeterprecision.
– Det är viktigt att det mäts upp exakt mellan varje kuvert när det handlar om så många, säger källarmästare Björn Candin på Rådhuskällaren.
Rådhuskällarens personal hjälper till att servera och även elever från de lokala restaurangskolorna har fått äran att agera serveringshjälp vid den pampiga banketten som Malmö Rådhus sällan eller aldrig sett maken till. Sammanlagt deltar 42 servitörer.
Men det är svenska hovet som svarar för middagsarrangemanget. Kungens köksmästare sedan 19 år, Markus Burkart, och hans kockar Magnus Rehbäck och Einar Einarsen har tagit med sig råvaror, servis, vin och alla tillbehör från kungliga slottet.
Maten lagar de med bistånd av Rådhuskällarens personal.
Menyn är, precis som gästlistan, hemlig ända tills festen börjar.
– Det här är blir en fantastisk middag som vi i modern tid i alla fall aldrig varit med om, säger Björn Candin. Vad jag vet har inte två kungliga hov tidigare mötts i Malmö.
Redan vid fyratiden i eftermiddag är det planerat att kung Carl Gustaf och drottning Silvia ska gå ”husesyn” i Rådhuset, titta på bordsdekorationer, dukning och hälsa på personalen bland annat, innan gästerna kommer.
För blomsterdekorationerna har hovet fått hjälp av blomsterföretaget Blomsterpigan i Malmö.
% är glada
% är likgiltiga