Artiklar som berör detta
MALMÖ. Iförda röda reflexvästar tultar de minsta barnen omkring på förskolan Stock och sten i Pildammsparken. Solen strålar och knopparna håller på att slå ut. Det prasslar i den blå presenningen som spänts upp som ett vindskydd mot den gula träväggen. I vindskyddet sover de minsta barnen middag i röda sovsäckar.
– Det finns en del fördomar mot utomhusförskolor. En del tycker att det är hemskt att barnen är ute i regn och blåst, men faktum är att barn på utomhusförskolor är friskare än andra barn, säger förskollärare Marie Wilhelmsson.
På utomhusförskolan utgår all pedagogik från att barnen ska kunna vara ute i alla väder. I övrigt skiljer sig inte utomhusförskolan mot andra förskolor.
På lekplatsen leker Tuva Lindström med sin bästis Tove Beckman. Tove har stora bruna fläckar på sina knän. För de båda flickorna är varken smuts eller väder något problem.
– Det är rätt så roligt när det regnar säger Tuva. Då kan man gräva gropar.
Tuvas mamma Anna Lindström är nöjd med utomhusförskolan.
– För det mesta är det helt underbart! Men det är klart att det inte alltid är så kul att lämna Tuva, när regnet står som spön i backen och det är jättekallt, men å andra sidan är det ju inte så många dagar på ett år.
50% är glada
0% är likgiltiga