Malmö. Klockan 22.45 i måndags kväll. Någon eller några krossar tre fönsterrutor till Högatorps förskola och en molotovcocktail kastas in. Brandbomben slocknade av sig själv och en fullständig katastrof undveks.
Attentatet var ett av tre samma natt.
Lågorna har flammat tätt på Rosengård under våren. Sedan den 1 januari har 90 anmälningar om bränder i området upprättats. 22 mordbränder och 68 rubriceras som skadegörelse.
Två pojkar, 14 och 15 år gamla, har erkänt åtminstone 33 av dem och i morgon inleds rättegången mot en 71-årig kvinna som är misstänkt för att ha anlagt fyra bränder i bostadsområdet.
Under samma period i fjor brann det 36 gånger.
– Antalet bränder har eskalerat men vi vet inte varför, säger Börje Aronsson, närpolischef.
Han beskriver ändå Rosengård som lugnt. I fjor var det mycket stök i området
och två gånger på kort tid tvingades polismän dra sina vapen för att freda
sig.
Hitills i år har inga sådana allvarliga händelser inträffat.
Årets problem är störst på södra Rosengård där bostadsområdena Herrgården,
Örtagården och Törnrosen ingår.
I slutet av mars satte sig därför polisen med representanter från räddningstjänsten, fastighetsägarna på södra Rosengård, gatukontoret och folk från skolväsendet.
Syftet: att få ett slut på mordbränder och vandalism.
Tillsammans gick man igenom årets fall och enades om ett samarbetsprogram i
tre punkter:
Fastighetsägarna på den södra sidan ska tillsammans med räddningstjänsten besiktiga gårdarna, trapphus och soprum ur ett brandskyddsperspektiv.
Många av bränderna har inträffat i gamla, skrotfärdiga bilar. Därför ska
fastighetsägarna tillsammas med gatukontoret se till att de parkerade vraken
forslas bort innan någon eldar upp dem.
Alla elever i årskurs 6 ska informeras om bränder och konsekvenserna. Bland annat deltar ungdomar som överlevde den svåra diskoteksbranden i Göteborg 1998.
– Enligt räddningstjänsten har den sortens information givit ett gott resultat, säger Aronsson.
Marie Hendra jobbar med ungdomar i verksamheten Förebyggande och fritid. Hon tror att många av bränderna kan kopplas till att fler unga är ute rör sig under de ljusa och ljumma vårkvällarna.
– Det blir alltid lite mer oro när våren kommer, det brukar hålla i sig tills sommarlovet börjar.
Polisen har ännu ingen misstänkt för de tre attentaten i måndags natt. Men följer utvecklingen noga.
– Vi förstärker nu bevakningen och ökar bemanningen med uniformerad personal, säger Börje Aronsson.
% är glada
% är likgiltiga