Stenkastare krossade bussruta

Text: Stina Mortensen
Publicerad 30 juni 2008 0.51 Uppdaterad 3 februari 2012 15.14

Malmö.
En stadsbuss på linje 5 utsattes för stenkastning vid elvatiden på söndagskvällen i höjd med rondellen på Ramels väg. Ett gäng ungdomar krossade två av bussens rutor. Ingen människa skadades. Enligt Hans Rasmusson, inre befäl vid Malmöpolisen, tror chauffören att gärningsmännen kan ha fastnat på bussens övervakningskamera.

Mohammed Sattar, 20, satt på en buss som körde precis bakom den som blev utsatt för stenkastningen.

– Vi stannade vid Husiegård, för chauffören i den första bussen vågade inte stanna direkt, berättar han.


Mohammed Sattar berättar att han inte såg själva stenkastningen, men att han såg gänget som han tror bestod av drygt tio killar i 14-15-årsåldern. Efteråt hörde han chaufförens berättelse om händelsen.

– De hade stigit på vid Folkets park efter matchen. De var lite aggressiva och vissa av dem ville åka gratis.


Chauffören hade sagt till dem att de måste betala. De fortsatte att vara stökiga under bussfärden. Enligt chauffören hade de varit högljudda och sträckt ut benen så att dörrarna inte kunde stängas. När de steg av vid Ramels väg svor de åt henne och sedan kastade de stenarna som krossade rutorna.

– Hon sade att det var normalt, hon väntade sig att det skulle hända efter att hon hade sagt till dem att de inte fick åka gratis, säger Mohammed Sattar.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Stenkastare krossade bussruta"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu