MALMÖ. – Att påstå något sådant är försök till grovt förtal. I hyresavtalet står det tydligt att kommunen har rätt att sätta in en egen revisor, men det har man inte gjort trots att vi har välkomnat en sådan prövning, säger Profilrestaurangers vd Uwe Löffler.
Malmö stad sa upp kontraktet med Profilrestauranger AB den 30 maj i år, men la locket på om varför. Alla handlingar runt uppsägningen belades med sekretess.
Men efter att Uwe Löffler vänt sig till hyresnämnden med skadeståndsanspråk har handlingarna blivit offentliga.
I uppsägningen framkommer att kommunalt ägda Stadsfastigheter anser att Profilrestauranger har lämnat motsägelsefulla uppgifter vid redovisningen av omsättningen för 2006 och 2007. Det skulle påverka hyresnivån eftersom Profilrestauranger inte har någon fast hyra utan istället betalar 8 procent av omsättningen.
Årshyran för de både nöjesställena har legat på cirka 550 000 kronor de senaste åren.
Enligt Stadsfastigheter har man förlorat stora summor under 2000-talet på grund av att omsättningen, och därmed hyran, varit låg.
Dessutom skulle hyresgästen enligt kontraktet investera 3 till 5 miljoner i Amiralen och Moriskan.
Något som trots upprepade krav inte redovisats, enligt Stadsfastigheter.
– Att ange uteblivna investeringar som skäl är magstarkt. Vi har lämnat tre förslag på stora investeringar, men har inte fått något gehör från kommunen, säger Uwe Löffler.
Stadsfastigheters chef Anders Hultgren vill fortfarande inte kommentera uppgifterna över huvudtaget utan hänvisar till att uppsägningen hos dem är belagda med sekretess.
– Men jag kan säga så mycket som att vi inte tycker att de ska ha något skadestånd.
Vilken verksamhet som kan bli aktuell efter uppsägningen är inte bestämt än.
– Vi vill att ställena ska integreras mer i parken. De andra uteställena går väldigt bra. Nu vill vi få fart på Amiralen och Moriskan också, säger Anders Hultgren.
Uwe Löffler säger att han förstår att Stadsfastigheter vill ha in nöjesställena i Folkets Parks verksamhet.
– Men man får ju följa de regler som finns. De slipper inte ifrån ett skadestånd. Det är bara frågan hur stort det blir och vad det är värt. Det är skattebetalarna i Malmö som får betala detta.
Uppsägningen gäller från och med 31 december 2009.
25% är glada
0% är likgiltiga