Artiklar som berör detta
FRIDHEM. – Zlatan vill säkra sin egendom, säger arkitekten Gisli Kristjansson.
Ombyggnaden av Zlatan Ibrahimovics och Helena Segers lyxvilla ligger nere sedan juli. Men i går var på nytt firmabilar parkerade utanför huset.
Firman Er-Ho Bygg utförde säkerhetshöjande åtgärder, inringda av arkitekten Gisli Kristjansson som har haft det övergripande ansvaret för ombyggnaden.
Enligt Er-Ho Byggs vd Rudolf Hofmann skedde låsinstallationen på grund av stölder. Men Gisli Kristjansson förnekar att någonting har tillgripits på fastigheten.
– Allt handlar om att Zlatan ville säkra sin egendom efter det som hände i går, säger Kristjansson.
Händelsen han syftar på är entreprenören Arx konkurs.
Arx har hamnat i tvist med paret Ibrahimovic–Seger kring ombyggnaden av villan. Enligt flera uppgiftslämnare har Arx en fordran mot paret på över fem miljoner kronor för fakturerat men hittills obetalt arbete och material.
Nu kommer representanter för det konkursade Arx inte längre in i på området.
Under gårdagen genomfördes också arbeten så att de övergivna byggnadsställningarna runt villan står säkert när höstvindar börjar blåsa.
0% är glada
50% är likgiltiga