Strax efter strömbrottet satt cirka 600 människor fast i tåg mellan Lund och Malmö. Och vid 20.30 var endast ett av de tre strandade tågen evakuerat.
Trots att framkörda bussar stod beredda tvingades folk vänta kvar i mörkret i pågatåget söder om Hjärup och Öresundståget mellan Hjärup och Åkarp.
Anledningen var att Banverket inte kunde garantera att det var riskfritt för Skånetrafikens personal att beträda banvallen.
– Vi kan inte evakuera tåget. Vi har inte fått något beslut av Banverket, säger en tågvärd på pågatåget utanför Hjärup som inte vill framträda med namn.
Frustrationen var påtaglig.
– Banverket ger oss undermålig information och det är verkligen inte lyckat, säger han.
Även passagerarnas tålamod tog slut.
– Vi har suttit här i tre-fyra timmar. Vissa har fått panik och det sprider sig. Vi fick veta att tåget skulle börja rulla tolv, då slet vi upp dörrarna och hoppade ut, säger Malisa Baligh som kom gående på Banvallen.
Hon tror att cirka 20-25 personer hade lämnat tåget på egen hand vid halvnio-tiden på onsdagskvällen.
I hennes sällskap fanns Bilal Omar som var upprörd över hur Skånetrafiken hanterat situationen.
– Vi har inte fått någon information. Lokföraren stängde in sig i hytten, säger han.
En bit söderut, vid Åkarps station står Sigvard Strelert och väntar på ett besked om vad som ska ske. Ombord på ett av tågen sitter hans hustru.
– Hon skulle med ett flyg från Kastrup till Bryssel vid 20-tiden. Men det är ju kört sedan länge, säger han och fortsätter:
Han har stått vid perrongen i Åkarp och väntat i tre timmar.
– Jag hade hoppats på att kunna komma hit och hämta henne och köra henne till Kastrup, säger Sigvard Strelert.
Och han efterlyser bättre information från Skånetrafiken. Om vad som händer och vad som är fel.
– De vet ingenting alls ombord på tåget. När jag ringer Skånetrafiken knappar jag in mitt nummer men de har inte ringt tillbaka. Vi får ingen information alls.
Enligt Banverkets presstjänst evakuerades Öresundståget mellan Hjärup och Åkarp klockan 20.40 och klockan 20.50 inleddes evakueringen av pågatåget söder om Hjärup.
% är glada
% är likgiltiga