Polisen förstärker med tio procent

Publicerad 21 oktober 2008 1.30 Uppdaterad 21 oktober 2008 11.25

Malmö.
Nästa år får Malmö ett sjuttiotal nya poliser. Det handlar om en förstärkning med omkring tio procent.
– Vi hoppas förstås att det ska påverka brottsligheten, säger Martin Åkesson, chef för närpolisen i Malmö city.

MALMÖ. Delar av Malmö, exempelvis Södra Innerstaden, utmärker sig som de områden i landet där den upplevda otryggheten är störst.

– Överst på vår lista står hela tiden att öka tryggheten och minska brottsligheten, säger Martin Åkesson.


Men att området runt Eons huvudkontor skulle vara otryggt håller han inte med om.

– Jag har bott i de kvarteren i femtio år och jag kan säga att det är en av Malmös tryggaste stadsdelar, säger Martin Åkesson.


Hur ser du på oron från Eons koncernchef och andra näringslivsföreträdare?

– Vi tar alltid människors oro på största allvar. Men jag rekommenderar Eon att stanna där de är. Mordet som inträffade uppfattar jag som något ganska unikt för det området, säger närpolischefen Martin Åkesson.


Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Polisen förstärker med tio procent"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu