Tusentals kunder kan ha skimmats

Text: Olof Broddesson och Ann Gäre och Marianne Hedenbro
Publicerad 25 januari 2009 12.03 Uppdaterad 26 januari 2009 10.43

Malmö.
Natten mot söndagen stals fem kortläsare på Plantagen vid Svågertorp i Malmö. Polisen råder nu kunder som handlat där efter nyår att ta kontakt med sin bank och spärra sina bankkort.

MALMÖ. Polisen misstänker att maskinerna manipulerats vid ett tidigare inbrott natten till nyårsafton. Då stals inget, utan personalen trodde att det rörde sig om endast skadegörelse.

Efter det nya inbrottet, då inget stals förutom kortläsarna, misstänker de istället att någon vid det tidgare inbrottet manipulerade kortläsarna och nu kan utnyttja kortinformation.


Alla som handlat med betalkort på Plantagen från nyårsafton och fram till nu uppmanas därför av polisen att kontakta sina respektive banker.

– Det rör sig förmodligen om tusentals kort på varje apparat, säger vakthavande befäl Hans Nilsson till Sydsvenskan.se.


En teknisk undersökning gjordes under söndagen på Plantagen. Ännu finns inga spår efter förövarna.

– Den här typen av brott har sitt centrum i Skåne och upp mot västkusten. Det är ligor som satt i system att manipulera kortläsare och bankautomater och miljarder kronor går rätt ner i de yrkeskriminellas fickor, säger Hans Nilsson.


Han tycker att bankerna borde göra mer för att få stopp på brottsligheten med bankkort.


Om kunder misstänker att deras betalkort eller kortnummer redan använts av obehöriga ska det också upprättas en polisanmälan.


Polisen har spärrat av de flesta kassorna i Plantagens butik på Svågertorp och tagit med sig kortläsare som inte blev stulna.


Hur klarar ni handeln idag?

– Vi har ett par kassor öppna, det brukar räcka en söndag, säger en av de anställda på Plantagen.


Går det att betala med kort?

– Ja, vi har kortläsare som polisen har kollat och säger att vi kan använda.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Tusentals kunder kan ha skimmats"?

  • Ja
  • Faktiskt, i Sverige. Här har så många butiker/restauranger inte chipsläsare. Dessutom envisas restauranger att ta med kortet in nånstgans, sen kommer de med bongen att skriva under. På kontinenten har de en mobil läsare med PIN-kod så man ser kortet hela tden. Jag är livrädd för skimming och undviker dessa ställen, hellre än att krångla med kontanter (oftast utan kvitton dessutom) på dessa lokaler. Det blir bara ett besök på såna ställen.
  • John
  • måndag 26 januari 2009 kl 08:00

  • Kryptering?
  • Varför ligger inte kortinformationen krypterad på kortautomaterna? Lagras det verkligen i klartext. Hål i huvudet i så fall!
  • Thomas
  • måndag 26 januari 2009 kl 08:06

  • Självklart
  • Eftersom det förekommer så är det ju en risk.
  • Dilba
  • måndag 26 januari 2009 kl 08:07

  • Rädd o rädd
  • Men så länge de kriminella får härja fritt i Malmö så kommer vi att ha det så här. Tyvärr.
  • Magnus
  • måndag 26 januari 2009 kl 08:10

  • Använd kontanter istället
  • Istället för att man ska bli drabbad utav sådant så använd kontata pengar istället. Det är bara min åsikt.
  • Kingen
  • måndag 26 januari 2009 kl 08:34

  • re Thomas
  • Givetvis så skall det itne lagras okrypterat i terminalen. Som du läser i artikeln så ser du att det gjordes ett inbrott först för att manipulera de läsare som fanns. Efter detta har man nu hämtat hem dom.
  • christian
  • måndag 26 januari 2009 kl 08:45

  • Butikens ansvar
  • Jag tycker det borde vara butikernas ansvar i denna frågan. Om de låter sina enheter bli infekterade då skall dom utan att tveka få betala tillbaka varenda krona som tagits. Så mitt förslag är att lägg återbetalningen på butikerna som inte klarar sköta sina apparater på ett korrekt sätt.
  • Marcus
  • måndag 26 januari 2009 kl 09:00

  • Sv: Kontanter
  • Till Kingen - Malmö 2009-01-26 08:34 Även uttagsautomaterna råkar ut för detta, eller så rånas man vid automaten. Mer kontanter på restaurange resp. i butiken ökar ju risken för rån där också, samt allt detta skattefiffel.
  • Kvitto tack
  • måndag 26 januari 2009 kl 09:52
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu