Forskare: Global intifada kan slå till mot matchen

Text: Niklas Orrenius och Olle Lönnaeus
Publicerad 1 mars 2009 1.30 Uppdaterad 7 mars 2009 10.13

Malmö.
Efter brandattackerna i Södertälje ökar oron inför tennismatchen mot Israel i Malmö. Historikern Anders Bergman, expert på vänsterextremistisk terrorism, befarar att nätverket Global intifada ska slå till mot Baltiska hallen i Malmö.

– Det är ganska stor risk att det kommer att hända saker i Malmö. Stämningen inför matchen är uppiskad. Tidigare har Global intifada sagt att de inte ska skada tredje man, men det kommer att hända förr eller senare, säger Anders Bergman, som föreläser på Polishögskolan om ­politisk extremism.


Brandattentaten mot Willys, Ica och Tempo natten mot torsdagen chockade Södertälje. Någon hade placerat ut tidsinställda bomber på chipshyllan i fyra butiker. Hundra brandmän kämpade förgäves mot elden.


Butiksbränder har plågat affärsidkarna i Södertälje sedan strax före jul. Det vänsterextrema nätverket Global intifada har tagit på sig ansvaret för två av åtta bränder. Nätverket har den senaste tiden uppmanat till att bränna butiker, som en protest mot kommersialism i allmänhet och amerikanska varor i synnerhet. Global intifada har spridit flygblad i Södertälje om hur man tillverkar tidsinställda brandbomber.


Ingen har tagit på sig ansvaret för de senaste butiksbränderna, men Anders Bergman tror att Global intifada ligger bakom.

– Det är likt dem. De har opererat på det här sättet förut, med brandbomber, säger Anders Bergman.


Enligt Säkerhetspolisens bakgrundsrapport om Global intifada är det ett aktionsnamn som används av enskilda individer.

– Det finns ingen bakomliggande organisation. Alla som instämmer i syftena kan använda namnet när de genomför aktioner, säger Säpos talesman Anders Tagesson och tillägger:


– Gemensamt för de aktioner som Global intifada tagit på sig är att de riktas mot israeliska eller amerikanska intressen.


Willys, som fick två butiker nedbrända, drabbades för en månad sedan av en kedje-sms-kampanj där Palestinavänner uppmanades att bojkotta Willys. Matv­arujättens intäkter påstods gå till den israeliska krigsmakten. Ryktena blev så starka att företagsledningen tvingades gå ut med en officiell dementi:


”Dessa uppgifter är direkt felaktiga. Willys tar inte ställning i politiska frågor eller konflikter.”


Anders Bergman ser sms-ryktena som ideologiskt besläktade med Global intifadas tankar.

– Israelkritiken är central för Global intifada. Ingen annanstans i världen står imperialism mot proletärer, utsugare mot utsugna, så tydligt mot varandra som i Israel. Där synliggörs imperialismen, anser de.


Därför är Israelmatchen i Malmö ett naturligt mål för Global intifada, enligt Anders Bergman.

– Det här nätverket är väldigt militant, och de har den operativa kunskapen att bränna ner Baltiska hallen.


Intifada är ett arabiskt ord som betyder ”resning” eller ”avskakande av damm”. Det togs på 80-talet i bruk i Palestina som ett namn på upproret mot den israeliska ockupationen. I Sverige har Global intifada blivit ett sorts varumärke för extra våldsamma AFA-aktivister, enligt Anders Bergman.


Efter att ha stört Villaägarnas demonstration mot fastighetsskatten i Kungsträdgården 2006 i Stockholm skrev Global intifada:


”Vi tittade på oss själva; hemlösa, boende i andra och tredje hand, svartkontrakt, kollektiv. Vi tittade sedan ned på seglarjackorna och Ganttröjorna, ned på den välmående medelålders villaägande borgarklassen och vi tänkte alla samma tanke: Åt helvete med dem.”

– De flesta i Global intifada har medelklassbakgrund, säger Anders Bergman.


Han är knuten till Centrum för dokumentation av attentat (Cedost) som ligger i Bologna i Italien. Institutet forskar om terrorismens bakgrund.


Vid sidan av sitt yrke som historiker är Anders Bergman fritidspolitiker för Folkpartiet. Hans partikamrater i Malmö har hårt kritiserat beslutet att spela tennismatchen inför tomma läktare. Anders Bergman tycker att tomma läktare är en bra idé.

– Ja. Av säkerhetsskäl. Det är skarpt läge i Malmö.

FAKTA/Nätverkets måltavla är Israel, USA och länder som fört krig i Irak

Enligt Säpo är det vänsterextrema nätverket Global intifada mer ett aktionsnamn som används av olika individer än en fast grupp. Historikern Anders Bergman säger att Global intifada är inspirerade av den tyska terroristorganisationen RAF.

Global intifada har tagit på sig ett tiotal attentat i Sverige. Måltavla är Israel, USA och länder­ som fört krig i Irak samt den svenska försvarsindustrin.

I mars 2004 attackerades en Israelfestival på Nalen i Stockholm. 79 personer greps sedan de kastat glasflaskor och skjutit stålkulor med slangbella.

I oktober 2004 attackeras ­israeliska statens turistbyrå samt resebyrån Israel Tours med färgbomber och fönsterkrossning.

I november 2004 utfördes sabotage två gånger mot vapen­tillverkaren Aimpoint i Malmö.

I december 2004 kastades brandbomber mot polska ambassaden.

I januari 2005 brändes en bil tillhörig danska ambassaden ut.

I augusti 2006 placerades brandbomber vid Försvarets Materielverk i Stockholm. Som skäl angavs att FMV köper militär utrustning från Israel.

I samband med butiksbränderna i år i Södertälje har klistermärken och flygblad spritts där Global inti­fada uppmanar till brandattentat mot butiker som säljer amerikanska varor.

För två veckor sedan fick flera affärer i Södertälje brev där Global intifada varnade för fler bränder.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Forskare: Global intifada kan slå till mot matchen"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu