Migrationsministern försvarar dagens system

Text: Daniel Persson
Publicerad 23 mars 2009 1.30 Uppdaterad 23 mars 2009 1.30

Malmö.
Efter att ha tagit del av Sydsvenskans avslöjande om stora skillnader i bedömning mellan olika domare vid Migrationsdomstolen i Malmö backar den ansvarige politikern, Tobias Billström (M), ändå upp dagens asylsystem.

Malmö. – Det kommer alltid att finnas områden där det skiljer sig åt. Så är det i många andra frågor också, våldtäktsmål och de flesta brottmål, till exempel, säger han.


Billström är övertygad om att dagens asylsystem, till skillnad mot det förra, har en stor trovärdighet och acceptans. Han klassar själv systemet som legalt säkert.


Övergången från utlänningsnämnder till migrationsdomstolar är den största reformen inom rättsområdet på 50 år och har kostat flera miljarder kronor. Migrationsministern ser pengarna som väl investerade.

– Det är inte längre det fall som får mest medial uppmärksamhet som maximerar sina chanser att få stanna. Innan handlade det mest om att påverka politikerna i utlänningsnämnderna. De som sitter som domare nu kan högaktningsfullt strunta i vad både Expressen och Aftonbladet skriver.


– Sedan, säger Tobias Billström, måste man komma ihåg att det här systemet bara har funnits i tre år och under de här åren har vi haft den största inströmningen av irakier någonsin, vilket fått hela systemet att hoppa upp och ner.


Han utesluter inte att domare vid migrationsdomstolarna tagit fel beslut, men menar att systemet är uppbyggt för att hantera det.

– Ett ärende kan lyftas till migrationsöverdomstolen om det varit rättegångsfel eller om det rör sig om vägledande beslut. Det är den ordningen som ska gälla och det tycker jag inte är så konstigt.


Och han tror att möjligheterna att undvika de osäkerhetsfaktorer som Sydsvenskan lagt fram är små, oavsett vilket system man skulle välja:

– I grunden kommer man aldrig, så länge vi har reglerad invandring, att kunna konstruera ett system där människor inte kan få avslag.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Migrationsministern försvarar dagens system"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu