Allt fler tomma gymnasieplatser

Text: Hermod Pedersen
Publicerad 6 april 2009 9.53 Uppdaterad 7 april 2009 9.17

Malmö.
På måndagen presenterades den preliminära intagningen till programmen på gymnasiekolorna i Malmö.

MALMÖ. Populärast är Samhällsvetenskapsprogrammet och Naturvetenskapsprogrammet med internationell inriktning på Malmö Borgarskola. Där var lägsta meritvärde 260 respektive 255.

Se hela listan här


Malmö har fler tomma gymnasieplatser än någonsin.
– Överutbudet är stort, säger Ann-Sofie Nordh, chef för gymnasieintagningen i Malmö.


Den första, preliminära intagningen till höstens gymnasieskolor visar att 3 200 elever fått plats – och att det finns fler än 1 000 lediga platser kvar.

Ändå förbättras läget i Malmö av tillresande elever.

– Det ger ett nettoinflöde på 200 elever, säger Ann-Sofie Nordh.

De flesta kommer från Malmös närmaste grannkommuner.

– Även om Malmö som storstad drar, så handlar det mycket om lämpligt pendlingsavstånd.

Antalet gymnasieelever som valt att studera utanför Malmö har fördubblats, men då från en låg nivå (58 till 108). Även här handlar det oftast om elever som bor i ytterområden och som valt en skola som ligger närmre.

Som vanligt är de samhällsvetenskapliga och naturvetenskapliga programmen mest populära. Sämre går det för de tidigare populära yrkesinriktade programmen. Här har utbildningar inom handel, fordon, omvårdnad och restaurang tappat mark.

– Det är en svängning som kommit väldigt snabbt och oväntat, säger Ann-Sofie Nordh.

– Nedgången finns överallt, och Malmö avviker inte.

Förändringen hänger samman med sämre tider, där yrkesinriktade studier inte lika säkert ger fast jobb efter skolan, och högskolans intagningsregler, som mer och mer gynnar teoretiska ämnen.

– Eleverna är rationella när de väljer.

Det stora utbudet, och minskat intresse för yrkesprogrammen, gör att tre program på fristående skolor inte startas alls:

Drift- och underhållsteknik, Framtidsgymnasiet.

Naturbruksprogrammet Turism, Realgymnasiet.

Textildesign, TAU Learning Hantverksgymnasium.

De kommunala skolorna klarar sina program, men behöver göra en del neddragningar främst inom de praktiska utbildningarna.

Den 1 juli gör den slutliga intagningen. Reservintagningen sker i augusti.



Från och med den 6 april kan de sökande se sitt preliminära intagningsbeslut på www.gymnasieansokan.se

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Allt fler tomma gymnasieplatser"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu