Zlatans hus färdigrenoverat

Text: Olof Westerberg
Publicerad 12 maj 2009 15.29 Uppdaterad 16 maj 2009 2.01

Malmö.
Zlatan Ibrahimovic kan möta sommaren i Malmö. Efter en byggkonkurs och närmare två års väntan är Malmös dyraste hus färdigrenoverat.

FRIDHEM. Zlatan Ibrahimovic skrev lagfart på det då rosa huset vid Limhamnsvägen i oktober 2007.

Han betalade 30 miljoner kronor - vilket gör villan till Malmös dyraste.

Sedan dess har ett mycket omfattande ombyggnads- och renoveringsarbete pågått i och runt huset.

Först skrevs kontakt med byggföretaget Arx, som på egen begäran gick i konkurs i augusti förra året.

Arx verkställande direktör har i Malmö tingsrätt gått ed på att konkursboets största fordran, över åtta miljoner kronor, riktas mot Zlatan Ibrahimovic. Det handlar alltså om arbete och material som byggbolaget anser sig inte ha fått betalt för av fotbollsstjärnan.

Just fordran mot Zlatan Ibrahimovic beskrivs i konkursförvaltarens förvaltarberättelse som "en utlösande faktor" till att Arx lämnade in konkursansökan.

- Hur denna fordran hanteras i dag vet jag inte. Det är något juristerna brottas med, säger den av familjen Ibrahimovic-Seger kontrakterade arkitekten Gisli Kristjansson.

Efter konkursen rev höststormarna i de övergivna byggnadsställningarna utanför villan.

Före jul återupptogs ombyggnaden av den numera grå villan, den här gången genom Thage Andersson Byggnads AB i Tollarp.

Ett knappt halvår senare är arbetet nu klart.

- Vi är klara. Det har blivit jättebra, säger Thage Anderssons vd Anders Andersson.

Samma bild ger arkitekt Gisli Kristjansson.

- Jag är väldigt nöjd med resultatet och det är jag övertygad om att Helena och Zlatan också är, säger han.

- Det var lite skakigt innan. Men det har flutit på väldigt bra sedan i julas.

Så nu är huset inflyttningsbart?

- Det vet jag inte om jag får säga. Jag nöjer mig med att säga att det börjar närma sig slutet. Det är glädjande att se hur det blev efter denna långa väntan.

Och hur dyrt blev det?

- Det får jag inte svara på, säger Gisli Kristjansson.

Större eller mindre text



23 läsare har reagerat på denna artikel

57% är glada

26% är likgiltiga

13% är nyfikna

4% är arga


Hur reagerar du på "Zlatans hus färdigrenoverat"?

  • Grattis till ett superfint hus!
  • Vill bara säga grattis till en snygg revovering av utsidan - troligtvis är insidan likan fin = Ja, jag är nyfiken på att se insidan - så Sydsvenskan - fråga Helena & Zlatan om lov och gör ett stoort "hemma hos" reportage! Grattis till en superfin villa och välkommna åter till Malmö!
  • SwedenXP
  • tisdag 12 maj 2009 kl 15:57

  • Världsnyhet!
  • Vem bryr sig?
  • Ander
  • tisdag 12 maj 2009 kl 16:00

  • Bra Zlatan!
  • Jag tycker det är snyggt av Zlatan att han är trogen sitt gamla Malmö. Dessutom är det ju glädjande att han använder en del av sitt kapital till att bevara Malmös kulturarv med en snygg och väl avvägd renovering på bästa läge. Grattis till den nya pärlan!
  • vogel
  • tisdag 12 maj 2009 kl 16:01

  • kung
  • jag viste inte att zlatan skulle bo i malmö och när jag viste att han skulle bo i malmö så tänker jag jag kommer att se han och få hans autograff och de vill jag ha och han har den dyrate villa någon sin jag har set!!!!!!
  • zlatan ibrahimovic
  • tisdag 12 maj 2009 kl 16:10

  • Låt bli muren!
  • Om man e turist; ta ett foto istället! Ta inte en bit av muren med hem! Idioter! Låt Zlatan med familj ha ett värdigt boende!
  • Anna
  • tisdag 12 maj 2009 kl 16:23

  • Zlatans hus
  • Som vän till vår familj kan jag försäkra, att Zlatan trots alla framgångar, inte förändrats nämnvärt sedan han sprang omkring som liten knatte på rosengård.Hoppas alla respekterar hans något utsatta val av boende och låter familjen få lugn och ro.Härligt med folk som inte blir "tjocka i huvudet" av pengar.
  • JAG
  • tisdag 12 maj 2009 kl 16:38

  • Jättefint!
  • Huset ser jättefint ut och passar väl in! Viktigast av allt: Hoppas han kommer att trivas!!!
  • Kristina Jönsson
  • tisdag 12 maj 2009 kl 16:49

  • rosengård
  • varför bor inte zlatan i rosengård istället dålig stil att inte representera rg
  • babou_G
  • tisdag 12 maj 2009 kl 16:52

  • Dyraste kåken, största huset....
  • ...och??? Du e en bra grabb Zlatan!!!
  • Christina i Lund
  • tisdag 12 maj 2009 kl 16:54

  • Re: Ander
  • Du brydde dig uppenbarligen tillräckligt mycket för att skriva en kommentar om det. Grattis Zlatan! Välkommen hem!
  • Johan
  • tisdag 12 maj 2009 kl 17:19
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu