MALMÖ. "Kniven mot strupen" är baserat på det brittiska programmet "Kitchen Nightmare" med Gordon Ramsey. Tv-kocken Alexander Nilsson ska hjälpa tio svenska restauranger på fötter. Ett av avsnitten spelas just nu in på Dal Coure vid Davidhalls torg i Malmö.
Sydsvenskan var på plats under onsdagskvällen för att prata med några av middagsgästerna innan restaurangen stängde för att göras om.
Angelika Larsson, Emelie Hermansson och Dennis Stenmark har precis ätit pasta och blivit intervjuade av produktionsbolaget Strix.
– Jag tycker maten var bra, men jag är heller ingen gourmet. De var lite besvikna för att vi inte tyckte det var sämre, säger Emelie Hermansson.
– Det var gott. Men jag ångrar lite av det jag sa inför kamerorna, säger Angelika Larsson.
Cecilia Asker och Christel Valvis besökte restaurangen för första gången.
– Vi har bara tagit varsin öl. Och den är i alla fall kall och god, säger Cecilia Asker.
Ägarna Florenda Govori och Besnik Gashi hoppas att programmet ska bidra till en nystart.
– Restaurangen kommer ha stängt i två dagar. Då får vi inte ens vara i närheten själva. Och så öppnar vi igen på lördag, säger Florenda Govori.
% är glada
% är likgiltiga