Så ska missbruk av forskarpengar förhindras

Text: Martin Rex
Publicerad 2 augusti 2009 1.30 Uppdaterad 3 augusti 2009 10.27

Malmö.
Sydsvenskan har berättat hur läkare på Umas använder pengar från läkemedelsstudier till bland annat fester och dyra mobiltelefoner.

MALMÖ. Nu gror planer på att förändra hela systemet. Samtidigt hävdar kritiker att var fjärde studie inte hjälper patienterna – de görs för läkarnas och industrins skull.

Kontrollen på pengar från läkemedelsbolag är för dålig. Därför vill Region Skåne nu göra om hela systemet och flytta läkemedelsstudier till en central organisation.

Uno Aldegren, socialdemokraternas toppnamn i regionstyrelsen, kommer efter Sydsvenskans avslöjanden kräva att den nya organisationen omöjliggör nya fester och privata inköp.


I går avslöjade Sydsvenskan hur pengar från läkemedelsbolag, öronmärkta för forskning, använts till bland annat personalfester och dyra mobiltelefoner med inbyggd gps. Men det är fler som noterat hur slarvigt läkemedelspengar används i regionen.

När revisorer granskade Region Skånes årsbokslut 2008 var det något som inte verkade stämma. Pengaflödet runt externt finansierade projekt, däribland läkemedelsstudier, verkade inte gå ihop. ”Det uppmärksammades ett behov av granskning”, skriver revisorerna på Ernst & Young i regionens revisionsplan för 2009 och pekar ut Universitetssjukhuset i Malmö som föremål för en kommande granskning som ska påbörjas efter sommaren.

Det var bara tre år sedan en liknande granskning gjordes senast. Då gav revisorerna på Öhrlings PricewaterhouseCoopers hela regionen hård kritik för sin hantering av pengar från läkemedelsstudier. Sjukhusen hade svårt att säga hur mycket pengar de fått från läkemedelsindustrin, hur mycket av pengarna som de gjort av med och vilka pengar som gått till vad. Den ekonomiska redovisningen följer inte ”god revisionssed”, sammanfattar revisorerna i rapporten.

Men kritiken var mer omfattande än så. Granskningen visade bland annat att avtal mellan läkemedelsbolag och sjukhus inte diarieförs som de ska, att läkemedelsstudier med lågt vetenskapligt värde görs och att kostnader för studierna inte alltid tas från rätt konton utan i stället belastar den skattefinansierade sjukvården. Revisorerna pekar till och med på risken att läkare medvetet tar av skattepengar för att bekosta sina studier eftersom det då blir ett större överskott av läkemedelspengar som kan användas till andra, möjligtvis roligare, saker, till exempel utlandsresor.

Just överskott av pengar är något som inte bara eftersträvas utan ibland till och med krävs från sjukhusen, visar granskningen. Betalar inte läkemedelsbolagen så mycket pengar att det blir en rejäl slant över när studien avslutas händer det att sjukhusen helt enkelt inte ställer upp.

Kritiken har inte gått obemärkt förbi. Inom Region Skåne finns planer på att drastiskt förändra hela strukturen för läkemedelsstudier för att skapa bättre ordning på ekonomi, avtal och regler. De två alternativ som finns, och som politikerna i regionstyrelsen senare ska ta ställning till, är att antingen förlägga alla läkemedelsstudier till ett regionalt bolag, eller att driva dem i en gemensam verksamhet vid något av universitetssjukhusen.

Rita Jedlert är biträdande sjukvårdsdirektör och hoppas att den nya organisationen både ska locka fler läkemedelsbolag att genomföra sina studier i Skåne, men också att den kan förbättra de brister som både Sydsvenskans och revisorernas granskningar visar på.
– Det kommer bli mer ordning och reda, och en större tydlighet kring vad som är rimligt, hur avtalen mellan sjukvården och industrin ska se ut och vilka ersättningsnivåer som är befogade, säger Rita Jedlert.

När regionstyrelsen får förslagen kommer socialdemokraternas toppnamn tillika styrelsens andra vice ordförande Uno Aldegren kräva att det utformas så att det stoppar sådana saker som Sydsvenskan avslöjade i helgen.
– Jag kommer att titta noga på om förslaget täcker upp så att det inte längre går att exempelvis köpa mobiltelefoner eller ordna personalfester för de här pengarna, för det måste naturligtvis stoppas, säger han.

– Det fungerar inte att bara säga ”nu gör vi inte så här längre”, utan det nya systemet måste vara så pass öppet att det inte längre går att hålla på så här utan att bli avslöjad.

Även regionstyrelsens ordförande, Jerker Swanstein (M), hoppas att den nya organisationen ska bli bättre på att förhindra att pengar från läkemedelsbolag används på ett felaktigt sätt.
– Förhoppningsvis får vi genom ett mer strukturerat och centraliserat system bättre kontroll på hur de här pengarna används.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Så ska missbruk av forskarpengar förhindras"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu