Artiklar som berör detta
En anhållen för inblandning i mord
Man ihjälskjuten på Munkhättegatan i Malmö
Mördarens flyktbil hittad i Svedala
Väktare försökte rädda offret
– Det är ett känsligt läge ännu, säger åklagare Jan Pernvi.
Mannen begärs häktad som skäligen misstänkt. Det är den svagare misstankegraden och om mannen häktas kan han därför bara hållas sitta inlåst i som mest en vecka om inte utredarna stärker bevisningen. Alternativet är att misstankarna faller och mannen släpps.
27-åringen nekar till inblandning i det avrättningsliknande mordet vid en Hydromack i korsningen Munkhättegatan-Berguvsgatan. Misstankarna mot honom handlar om "medhjälp till mord". Det är en brottsbeskrivning som kan omfatta allt från att tillhandahålla ett vapen, till att skjutsa mördaren eller att exempelvis locka offret till en viss plats vid en viss tid.
Att mannen alls begärs häktad visar att polisen har fler kontroller att göra: exempelvis förhöra den eller de som anser sig kunna ge 27-åringen alibi för det han anklagas för, eller genomföra telefonkontroller och undersöka övervakningsfilmer.
Häktningsförhandlingar hålls i morgon onsdag.
0% är glada
0% är likgiltiga