"Ibland blir det tjafs"

Text: Annie Boldt
Publicerad 17 september 2009 10.49 Uppdaterad 20 september 2009 23.30

Malmö.
Klockan är halv tio och secondhandbutiken Humanas skyltdockor står nakna. Om en halvtimme öppnas dörrarna, men redan nu köar människor utanför affären. Det är onsdag och skyltningen ska säljas.

MALMÖ. För att få tag på det man kollat in under veckan gäller det att vara snabb, först till kvarn gäller.
– Jag brukar vara här varje vecka klockan åtta. Folk tror att jag är galen när de ser mig sitta här utanför två timmar innan det öppnar, säger Daria Ljungbäck som skolkat från Malmö designskola för att kunna stå först i kön.

Hon berättar att hon älskar mode och samlar på kläder och smycken.
– Men jag använder dem så lite som möjligt. Jag klär bara upp mig till fest och speciella event. Man känner sig som en stjärna, och ingen annan tjej har vad du har.

Vad kommer att hända när butiken öppnar?
– Bara spring, ta det du vill ha, prova det. Behåll det om det passar, ge det annars till någon annan tjej.

När dörrarna öppnas klockan tio rusar folk in, med sikte på en klädställning vid kassan där alla skyltningsplagg hänger. De grabbar tag i vad de vill ha och springer till speglar och provrum.
– Ibland blir det tjafs, när någon försöker tränga sig i kön, berättar butikschefen Pernilla Bergman Fowles. Då får vi säga till. Det kan bli lite obehagligt och sura miner. Men oftast är folk väluppfostrade och väntar på sin tur.

Det blir allt glesare mellan skyltningsplaggen på ställningen. Pernilla Bergman Fowles har jobbat på Humana i fem år, och säger att man sålt skyltningen varje onsdag så länge hon kan minnas.
– Men jag har märkt att det blivit ett större intresse på senare år, det brukade inte vara köer förut. Överlag har secondhandshopping blivit mer intressant för olika typer av människor. Loppisstämpeln verkar vara borta.

Andra secondhandbutiker som säljer skyltningar:


Emmaus, Norra Bulltoftavägen: Säljer nuvarande skyltning, med temat ”höstmys”, den 1 oktober.

Öppna hjärtat, Friisgatan: Säljer skyltningen den sista lördagen varje månad, närmast den 26 september.

Myrorna, Södra Förstadsgatan: Säljer skyltningen varannan måndag, ojämna veckor, närmast den 21 september.

Större eller mindre text



37 läsare har reagerat på denna artikel

22% är glada

43% är likgiltiga

19% är nyfikna

16% är arga


Hur reagerar du på ""Ibland blir det tjafs""?

  • Varför inte....
  • Jag har gjort många klipp i de butikerna...lämnar även in en hel del själv till försäljning...Är lite som att byta med varandra....folk ger kläder till varandra, men så fort det hamnar i en second hand butik skäms dom för att gå dit och handla. Det har ju en lite dålig stämpel, för det är ju bara "fattiga" som handlar där, eller..?!..Jag är varken fattig eller fåfängd...Gillar secondhand!
  • Marie
  • torsdag 17 september 2009 kl 12:09

  • Lämna då till Emmaus...
  • Kläderna som samlas in i Malmö (med omnejd) säljs direkt till "utlandsleverans"
  • a
  • torsdag 17 september 2009 kl 13:03

  • dyrt
  • De får kläder från människor och ändå är priserna höga. Att betala 65 kr för en tröja är mycket om man kan kan hitta en ny på rea på H&M t.ex. för 40 -50 kr. Skärp er!
  • BT
  • torsdag 17 september 2009 kl 14:18

  • Mer intressant läsning om Humana på internet!
  • Vart går dina pengar till egentligen! http://www.sektfakta.com/sekter/tvind-uff-humana http://home.swipnet.se/FRI/sida38.htm#Tillbaka http://en.wikipedia.org/wiki/Tvind Visst är det shysst att köpa second hand och bra för miljön! Men jag tycker nog att det vore på sin plats med lite mer info
  • Nina
  • torsdag 17 september 2009 kl 14:43
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu