Cykelskepp i två däck

Text: Marika Anjou
Publicerad 24 september 2009 6.00 Uppdaterad 25 september 2009 8.56

Malmö.
Det är bråttom. Om drygt ett år ska tusentals cyklar parkeras vid Triangelns Citytunnelstation. I dagarna avgörs om ett nedmonterbart garage får byggstart i vår. Grannprotester kan påverka.

En av förutsättningarna när tre arkitektkontor tävlade om uppdraget var att cykelgaraget vid Triangelnstationen skulle vara lätt att montera upp – och ner.

Metro arkitekter vann med den solnedgångsfärgade skapelsen, där en stor del av cyklarna står under bar himmel på översta våningen dit cyklisten själv trampar på mjuk asfalt.

Bygglovet som stadsbyggnadsnämnden ska ta ställning till den 1 oktober är tillfälligt och gäller bara i fem år.

Även cykelgaragets ned­re plan – en meter under marknivån – nås via en cykelbar ramp.

Här finns skyddad parkering under tak. En del ska vara inhägnad och låsbar för specialcyklar (exempelvis Christianiacyklar eller tandemcyklar).

En 80 kvm stor kiosk med glasväggar ska utgöra den sociala kontrollpunkten med ett vakande öga på den nedre delen och innehålla ett mindre café. Kameraövervakning diskuteras.

I anslutning till kiosken ska finnas fyra offentliga toaletter (varav två handikappanpassade). Citytunnelns Triangelnstation saknar toa.

Granne med kiosken i ned­re planet planeras en lokal för cykelservice samt luftpump. Tanken är att det också ska finnas exempelvis förvaringsboxar, skoputsmaskin och spegel. Uthyrning av cyklar kan bli verklighet.

I höst går det att lägga anbud på såväl bygget, som servicedelarna (här finns redan intressenter).

Anläggningen bedöms kosta cirka 16 miljoner, varav cykelparkeringen går på tio miljoner. Pengar för cykelparkeringsåtgärder söks från Banverket.

Om det tillfälliga bygglovet inte godkänns av stadsbyggnadsnämnden är marken godkänd för parkering och rymmer 1 500 cyklar.

Kiosken som ingår i cykelparkeringshuset är inte planenlig, men begränsat bygglov kan ges om grannar inte har några ”bärande” invändningar.

En större översyn av planen för hela Triangelstationsområdet kan påverka cykelparkeringsgaragets framtid. Bland annat är Pildammsskolans framtid inte bestämd och det är inte klart vad ytan bakom parkeringsgaraget (del av den f d idrottsplatsen) ska användas till.

Flera vanliga cykelparkeringar kommer att placeras vid träden som omger Johanneskyrkan.

En underjordisk cykelparkering vid Triangeln är inte längre aktuell. Att bygga den ansågs för dyrt och för komplicerat.

FAKTA/P-huset för 2 000 cyklar

Högsta delen är tre meter över marken.
80 m långt och 45 m djupt.
Fasad i perforerad plåt med cykelmotiv.
Planerad byggstart april eller maj 2009.
Godkänt av tekniska nämnden.
Stadsbyggnadsnämnden tar ställning till tillfälligt bygglov den 1 oktober.
En cykelparkering finns också på marken vid p-husets vänstersida.

Större eller mindre text



4 läsare har reagerat på denna artikel

25% är glada

25% är likgiltiga

25% är nyfikna

25% är arga


Hur reagerar du på "Cykelskepp i två däck"?

  • Grannprotester
  • "Grannprotester kan påverka." - Jo, men hur troligt är det för en byggnad som sticker upp tre meter över marken? Dålig journalistik sydsvenskan!
  • Kristofer
  • torsdag 24 september 2009 kl 07:00

  • Bra med cykeldäck mot biltrafik
  • Jmer cykeldäck och ju högre parkeringsavgifter destu mindre trafikbuller och bilar i området. Så det är bra för boenade att man bygger cykeldäck istället för parkeringar.
  • bombay
  • torsdag 24 september 2009 kl 07:34

  • Boende välkomnar cykelskeppet
  • Det är ju mycket bra att folk kan cykla till stationen och inte behöva köra bil. Varför vill Sydsvenskan stoppa miljösatsningar i Malmö som ger mindre miljöpåverkan och trafikbuller? Hur tänker ni egentligen. Vi som bor vid Triangeln vill ha mer cyklar och mindre bilar.
  • viljan
  • torsdag 24 september 2009 kl 07:37

  • bemannade?
  • Kommer dessa underjordiska cykelgarage vara övervakade eller bemannade? Annars kan jag iaf säga att jag inte kommer använda dem. Dels på grund av att detta cykelgarage är kalas för cykeltjuvar, dels för att såna skrymslen känns som kalas för våldtäktsmän. Tänk er att gå ner där och hämta cykeln kl 3.00 efter en utekväll. No way. Hade gärna betalat en femma för att parkera cykeln för att få dem bemannade!
  • AD
  • torsdag 24 september 2009 kl 08:21

  • Nedmonterbara?
  • En fråga: varför i all friden ska de vara nedmonterbara? Tunneln e ju permanent så behovet av cykelparkering blir väl också permanent? Är det inte bättre att från början satsa på en ordentlig och stilfull skapelse som blir en arkitektonisk tillgång för området? Annars e det ju bra med parkeringen i sig, som ovan nämnt, för att prioritera cyklar framför biltrafik !
  • Linn
  • torsdag 24 september 2009 kl 09:05

  • CYKELSTÄLL VID TRÄDEN
  • Att ställa cyklar under träden kommer att förstöra alla cyklar med klibbig växtsaft under hela våren och sommaren. Kläder blir fördärvade och sadlarna kan man inte sitta på. Ta in professionell hjälp istället för inkompetenta s.k. planerare!
  • Jan Olsson
  • torsdag 24 september 2009 kl 09:10

  • Samma fråga som förra gången
  • varför tror arkitekter att vi förstår "bättre" om det ritar otydligt och genomskinnligt?
  • Ramon
  • torsdag 24 september 2009 kl 09:39

  • Tillfälligt bygglov?
  • Ganska torftigt och amatörmässigt att man i detta nya projekt måste tillgripa ett tillfälligt bygglov. Det får anses som unikt i ett sådant här stort projekt med flera års planarbete men det kan ha sin förklaring i att man vill blidka grannarna, som protesterat, för att få igenom bygglovet.
  • Lennart
  • torsdag 24 september 2009 kl 10:07

  • Varför krångla till det?
  • Jag vet inte, men är det inte en aning tillkrånglat med parkeringshus för cyklar? Smartare tror jag är att placera ut massor med vanliga cykelställ. Enklast, bäst och billigast. Gärna sådana ställ som finns vid stationen i Lund som har en "bygel" att låsa fast ramen i.
  • Gunnar
  • torsdag 24 september 2009 kl 10:17

  • Satsa Agressivt på Cykling
  • Malmös storlek gör att staden borde satsa på att bli VÄRLDENS BÄSTA CYKELSTAD. Malmö har en bra grund för att bygga och satsa mot detta. Politiker! Cykling har så många samhälliga fördelar så ta chansen nu. Cykelgaraget är en liten del, men såklart är en kraftig utbyggnad av cykelnätet NR1, exempelvis cykelbana längs med NOBELVÄGEN etc..
  • Olof J
  • torsdag 24 september 2009 kl 10:23
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu