Männen styr kommunens bolag

Text: Andreas Persson
Publicerad 31 december 2009 1.30 Uppdaterad 31 december 2009 10.18

Malmö.
Inte ens var fjärde styrelsepost i Malmö stads bolag innehas av kvinnor. Jämställdheten är ännu sämre på kommunbolagens vd-poster. Där finns det bara en kvinna.

MALMÖ. Malmö stad är skyldig att ”bedriva ett målinriktat arbete för att aktivt främja lika rättigheter och möjligheter i arbetslivet oavsett kön”, enligt diskrimineringslagen.

Att arbeta för ett mer jämställt samhälle ser kommunen själv som en viktig uppgift. Av kommunens cirka 20 000 anställda är 1 100 chefer. Av dessa är 65 procent kvinnor.

Frågan är så prioriterad att Malmö stad även har ett kommunalråd, Anneli Philipson (V), som arbetar heltid med jämställdhetsfrågor.

Men hur ser det ut i Malmös kommunala bolag? Sydsvenskan har granskat de bolag där kommunen äger en majoritet av aktierna. För den som strävar efter jämställdhet är siffrorna nedslående.

I de tio undersökta kommunala bolagen är 78 procent av styrelseledamöterna män. I bolagen finns det sammanlagt 76 styrelseposter. Endast 17 av dessa innehas av kvinnor. Det kommunala bostadsbolaget MKB:s styrelse består av åtta män och en kvinna. Vd:n är man, likaså vice vd:n.

Hamnbolaget Copenhagen Malmö port har elva män och en kvinna i styrelsen. Både vd:n och ställföreträdaren är man.

Endast i ett kommunalt bolag är kvinnor i majoritet. Malmö symfoniorkester består av tre kvinnor och två män. Men vd:n är man.

Och när det gäller just vd-posterna i bolagen ser det mörkt ut. På tio vd-stolar sitter det bara en kvinna. Det är Bodil Rosvall på Minc, som arbetar med lovande entreprenörer och företag.

I Norge tvingar lagen storföretag att könskvotera så att styrelseledamöterna består av minst 40 procent kvinnor.

Samma väg vill Frida Trollmyr (S) gå. Hon är ordförande i feministiska S-kvinnoklubben Avantgarde, men även fullmäktigeledamot och vice ordförande i Socialdemokraterna i Malmö.
– Siffrorna är beklagliga. Därför vill vi följa den norska modellen och lagstifta. Det är ett sätt, ett annat är att partierna själva tar sitt ansvar, säger hon.

Förra året satsade Malmö stad 1,5 miljoner kronor på fyra genuspedagoger som ska skapa mer jämställdhet i skolan och förskolan.

Varför har man inte genuspedagoger i de kommunala bolagen?
– Det var bra idé, det ska jag ta med mig. Det kanske Anneli Philipson kan ta upp, säger Frida Trollmyr.

Sydsvenskan har sökt kommunalrådet Anneli Philipson, men hon har semester.

Tio bolag undersökta

MKB
Malmö hamn AB
Sysav (Malmö stad äger 46 procent)
Parkering Malmö
Vagnparken i Skåne
Medeon
Minc
Malmö stadsteater
Malmö symfoniorkester
Copenhagen Malmö port AB

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Männen styr kommunens bolag"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu