Het debatt om ekonomi

Text: Elin Fjellman Jaderup
Publicerad 28 januari 2010 23.08 Uppdaterad 28 januari 2010 23.10

Malmö.
Ekonomi blev en stor fråga på årets första kommunfullmäktige. – Tacka regeringen! sa Anja Sonesson (M).
– För att de lägger bördor på oss? kontrade Ilmar Reepalu (S).

Malmös rödgröna majoritet vill göra en tillfällig barn- och ungdomssatsning på 137 miljoner. I satsningen ingår tusen praktikplatser, datorer till alla och en upprustning av slitna skolgårdar.

Den 4 mars ska kommunfullmäktige fatta beslut om saken. Men debatten drog igång redan igår när fullmäktigepolitikerna samlades i Rådhuset.
– Vi har fått mer resurser till vårt förfogande. Dem ska vi använda till de problem vi anser är de största i samhället, sa finanskommunalråd Ilmar Reepalu.

Oppositionsrådet Anja Sonesson påminde om att de rödgrönas budget för 2010 innebär att hela kommunen sparar en procent – drygt 180 miljoner:
– Det märks i förskolan där barngruppernas storlek ökar. I skolorna blir klasserna större och lektioner ställs in.

Hon tycker att pengarna som nu ska gå till barn- och ungdomssatsningen istället borde gå till nämndernas vanliga budgetar för att mildra deras sparkrav.

Fredrik Fernqvist (MP) argumenterade emot henne. Han sa att det vore ”ödesdigert” att lägga tillfälliga extrapengar på nämndernas budgetar med tanke på att Malmös ekonomiska läge fortfarande är kärvt.

Anja Sonesson tyckte att Malmös rödgröna majoritet borde visa tacksamhet mot den borgerliga regeringen som gett kommunerna extra statsbidrag.

Då tände Ilmar Reepalu till:

– Ska vi tacka regeringen för att de lägger bördor på kommunerna så att regeringen ska kunna sänka skatterna för dem som har det bäst?

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

100% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Het debatt om ekonomi"?

  • Tack övriga Sverige och regering för att ni ger pengar till Malmö!
  • Tur att inte alla andra kommuner i Sverige har en lika misskött ekonomi som Malmös. Då hade Sverige varit ett u-land.
  • Tacksam Malmöbo
  • torsdag 28 januari 2010 kl 23:18

  • POLITIKER, ADVOKATER, POLITIKER m fl
  • I dagens samhälle behöver vara rik nog att inte behöva slösa med tiden. Tursamt är att jag som doktor är detta. Dock hade jag varit bland de första att sluta upp förste med en övertygelse av rörelse att ovan nämnda grupper vid en folklig revolution skjutits på fläcken. Vi är urtrötta på Ert sätt att bry Er. Kontakten med verklighet verkar bli värre för varje år som går. Jag vill inte påstå att jag är bättre än någon annan men skynda att vakna för fan - SKYNDA!
  • Dr Lecter
  • torsdag 28 januari 2010 kl 23:31

  • Alliansens extra pengar till kommunerna avsågs...
  • förhindra neddragningar av personal... detta, efter att under krisen förhindra uppsägningar o underlätta nyanställningar. REEPALU, var en av dem som krävde statsstöd för detta. Han är vist emot jobbavdragen också verkar det som, det är tack vare den ökade konsumtionen genom mera pengar i handen 2,500:-/ månad som folk slipper bli arbetslösa...det ska man väl vara glad för, det hade varit än sämre annars..men det kan ju inte en sosse medge..
  • Larsonen
  • torsdag 28 januari 2010 kl 23:35

  • Jobbavdragen miskar budgeten
  • När det kommer in mindra pengar till statskassan så är det kommunernas verksamhet som blir lidande. Nu drabbas alla barn, gamla och svaga av jobbavdraget. Inte så kul heller för opensionärerna att nedvärderas så av alliansen.
  • Krister
  • fredag 29 januari 2010 kl 10:56

  • Säger ett - tycker ett annat
  • Reepalu skulle aldrig vilja berömma en icke socialdemokratisk regering, hur mycket han än visste att borgarna skulle ha berömmet. Så är det i den politiska sandlådan.
  • Erik Olsson
  • torsdag 28 januari 2010 kl 23:46

  • Varföär ska man berömma de som gjort fel?
  • Den borgliga alliansregeringen har försämmrat kommunernas ekonomi något katastrofalt. Det är lätt att besluta om skattesänkningar när andra ska fixa ihop bugeten. Det är ju kommunernas verksamheter som skolor, äldrevård, sjukvård osv. som drabbas av regeringens skattesänkningar till höginkomsttagarna. Den statliga budgeten har de finaskerat med pengar lånade utomlands. Dett får vi betala tillbaka om några år när de smitit från ansvaret. Varför berömma detta?
  • Visaka
  • fredag 29 januari 2010 kl 10:54

  • Till #Visaka
  • Sluta och parata osanning här utan se fakta istället. Gå in på riksgalden.se och läs att statskulden är betydligt lägre nu än när borgarna tog över 2006 och då har vi ändå gått igenom den värsta krisen sen 30-talet. Det är tack vare Borgarna att vi inte ökat vår skuld....!!
  • Ricci
  • fredag 29 januari 2010 kl 11:29

  • ekonomi
  • Nu har ni sparat på pensionerer då byrokraterna kan slösa de igen.
  • Mormor
  • fredag 29 januari 2010 kl 10:25

  • Ja så regerar borgarna
  • De tar från de fattiga och ger till de rika. Jag håller med dig om att det är bedrövligt med alliansregeringen.
  • Sickan
  • fredag 29 januari 2010 kl 10:50

  • Obegränsade tillgångar till Malmö
  • Malmö är som ett svart hål. Oavsett hur mycket pengar som kommer in från kranskommuner och statliga pengar så vill de ha mer. Barn- och ungdomssatsning, tusen praktikplatser, datorer till alla och upprustning av slitna skolgårdar, är en del av den rödgröna smetens önskemål. Hur många miljarder för integrationen har de rödgröna på sin önskelista. Malmö är Sveriges svarta hål som kan svälja allting med hull och hår och vill ha ännu mer. Höstens val blir intressant för Malmös del.
  • Nymfen
  • fredag 29 januari 2010 kl 10:57
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu