Nu kan de andas ut efter byggkraschen

Text: Andreas Persson
Publicerad 1 februari 2010 15.41 Uppdaterad 1 februari 2010 19.12

Malmö.
Drömboendet blev en mardröm. Byggbolagets konkurs lämnade föreningen utan färdiga lägenheter och en tomt som den inte äger. Nu är bygget klart, föreningen andas ut och ser framåt.

VÄSTRA HAMNEN. De 66 bostadsrättslägenheterna intill Scaniabadet i Västra hamnen såldes rekordsnabbt. Tillsammans investerade köparna över 150 miljoner kronor för bygg- och arkitektfirman Wikeborg & Sanders lyxbostäder.

– De var grymt snygga och ljusinsläppet med stora fönster var fantastiskt, säger Catrin Pedersen, som köpte en lägenhet av bolaget.

Men det gick inte som planerat. Hösten 2008 gick Wikeborg & Sander i konkurs. Då var bostäderna fortfarande inte klara.

Boven i dramat var den ekonomiska krisen, hävdar ägarna Armand Sander och Mikael Wikeborg.

Kort efter konkursen kunde Sydsvenskan göra flera avslöjanden:

Inget tomtköp. Wikeborg & Sander bröt mot både bostadsrättslagen och bostadsrättsförordningen genom att inte redovisa att marken lägenheterna byggts på bara hyrs av kommunen. Köparna tvingas betala cirka en miljon kronor om året i hyra. Att köpa loss marken nu kostar omkring 30 miljoner.

Miljoner till skatteparadis. När byggandet gick för högtryck plockade Wikeborg & Sander ut 25 miljoner ur bolaget som slussades vidare till duons nybildade bolag i skatteparadiset Cypern. Nu är miljonerna borta.

Lägenhetsaffärer. Wikeborg & Sander har gjort miljonklipp genom att köpa lägenheter till sig själva där bolaget byggt bostäder genom åren, för att snabbt sälja med vinst. När andra försökte göra samma sak förbjöd Wikeborg & Sander det.

Mikael Odelius är ordförande i bostadsrättsföreningen som bildades i samband med köpet.

– Ovissheten har varit värst. Och den juridiska biten, att inte veta vilka rättigheter vi har, säger han.

När Catrin Pedersen köpte sin lägenhet vid havet kunde hon inte före­ställa sig vad som väntade.

– Jag har ägt bostadsrätt tidigare men misstänkte ändå inget. Det som gjorde en upprörd var alla oegentligheter som uppdagades, säger hon.

När bolaget gick i konkurs hade balkongerna plywoodskivor istället för riktiga balkongräcken. Ville köparna gå ut på balkongen fick de skriva på papper att det skedde på egen risk. En del fick själva installera värme och fasaderna och marken var inte klar.

– Vi tvingades höja avgiften med 36 procent enbart för att täcka allt fuffens. Det har inneburit en halvtidstjänst att reda ut det här, säger Catrin Pedersen.

Läget var alltså ganska deppigt hösten 2008. Nu ser det annorlunda ut. Både Mikael Odelius och Catrin Pedersen vill lyfta fram försäkringsbolaget Gar-Bo och byggbolaget NCC.

– De har varit schysta mot oss och ska ha en eloge. Nu har vi ett bra hus som framtida köpare inte behöver oroa sig för, säger Mikael Odelius.

– Det blev action direkt. Nu har vi fått ett bättre hus än om vi hade låtit Wikeborg & Sander bygga klart, säger Catrin Pedersen.

Vad har ni för tips till köpare av nyproducerade bostäder?

– Tillträd aldrig en lägenhet förrän slutbesiktningen är klar. Anlita en jurist som går igenom allt, det är värt tusenlapparna det kostar, säger Catrin Pedersen.

Wikeborg & Sanders meritlista

Företaget har flera gånger prisats för sina spektakulära projekt. Mikael Wikeborg har vunnit Lomma kommuns pris för god byggnadskultur och Vellinge kommuns stadsbildspris.
I september 2007 väckte bolaget stor uppmärksamhet när det presenterade ett skräddarsytt förslag på ett kombinerat kongresscentrum och konserthus i Västra hamnen. Att bygga Öresunds öga, som projektet döpts till, skulle kosta 670 miljoner kronor.
Ritat och uppfört Zlatan Ibrahimovics tidigare lyxlägenhet på Gamla Väster. När fotbollsspelaren köpte 30-miljonersvillan på Fridhem anlitades Mikael Wikeborg för att ge huset en ansiktslyftning.
Förvandlat den gamla choklad- och konfektyrfabriken på Baltzarsgatan i centrala Malmö till exklusiva bostadsrättslägenheter. Föreningen har stämt Mikael Wikeborg och Armand Sander på över 20 miljoner kronor. Anklagelserna gäller byggfusk, förseningar och försvunna miljoner.
Byggt trettio unika kubaktiga lägenheter, kallade M3, i Västra hamnen.
Byggt hyllade studentlägenheter i Västra hamnen. Deras idéer har väckt så stor uppmärksamhet att dåvarande ungdomsministern Ulrica Messing (S) bjöd in duon till regeringskansliet.

Från priser till rättsprocesser

Från prisbelönt bygg- och arkitektfirma, anlitad av Zlatan, till konkurs och miljonstämningar.
I somras stämde bostadsrättsföreningen Armand Sander och Mikael Wikeborg på 65 miljoner kronor. Föreningen stämde även två tidigare styrelseledamöter: Dan Brossing och Lars Brossing, båda före detta regionchefer för Sveriges Bostadsrättscentrum, på nästan 40 miljoner kronor.
Rättsprocesserna pågår fortfarande, föreningens ekonomiska krav har under tiden justerats ner med ett tio­tal miljoner. Alla stämda förklarar att de inte har gjort något fel.
I ett svaromål vid Malmö tingsrätt försvarar sig Armand Sander och Mikael Wikeborg mot anklagelserna om att ha lurat bostadsrätts­köparna i Västra hamnen:
”Mikael Wikeborg och Armand Sander, som inte själva är jurister, har emellertid inte reflekterat över att texten i nu aktuellt hänseende måhända har en annan rättslig innebörd än den rent språkliga. De har därför inte heller uppfattat att planen riskerat att bli missvisande.”
Parallellt försöker föreningen vräka Armand Sander från två hopslagna lägenheter som han tecknade sig för i samband med bygget i Västra hamnen. Han har aldrig flyttat in och enligt föreningen inte heller betalat insatsen på 4,3 miljoner kronor. Insatsen ska istället ha kvittats mot skulder som föreningen haft till Wikeborg & Sander, enligt Armand Sander.
Armand Sander och Lars Brossing vill inte lämna några kommentarer. Sydsvenskan har sökt Mikael Wikeborg och Dan Brossing utan resultat.

Större eller mindre text



2 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

100% är arga


Hur reagerar du på "Nu kan de andas ut efter byggkraschen"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu