M vill ha krogar och butiker på nya bryggor

Text: Britt-Marie
Bergström
Publicerad 23 februari 2010 23.24 Uppdaterad 24 februari 2010 10.31

Malmö.
Som Fisherman’s Wharf i San Francisco eller Docas i Lissabon. Det är förebilderna när Moderaterna nu tar itu med Ribersborg.

RIBERSBORG. I höstas presenterade oppositionsrådet Anja Sonesson (M) och Moderaternas gruppledare i kommunfullmäktige Stefan Lindhe ett eget förslag till bad på Stadion.

På tisdagen lämnade de in en partimotion till kommunfullmäktige där de föreslår en utredning om förnyelse av Ribersborgsstranden.

Med den isande kalla stranden som bakgrund förklarade de båda Moderaterna att de vill göra Ribersborg levande året runt.

Här är förslaget:
• Två kraftiga pirar byggs mellan kallbadhuset och handikappbadet. Pirarna ska stå på pelare så att vattnet kan strömma under. De ska ha plats för restauranger, butiker och upplevelser som lockar även på vintern.

• I ena änden av stranden, mot Lagunens småbåtshamn, byggs Sea-U ut till ett marinekologiskt centrum. I den andra änden, över hundfältet, föreslås en ridbana med läktare och ett gäststall.

• Längs stranden anläggs en promenadstig som alternativ till asfaltsgången 150 meter upp.

• Belysningen förbättras så att det blir tryggare.

• Kvaliteten på badstranden höjs, gärna med vit sand som på Falsterbonäset.

Anja Sonesson och Stefan Lindhe kan också tänka sig att inrätta en spårvagnslinje längs stranden – Badtåget. De tycker att bebyggelsen i Västra hamnen och på blivande Glasbruket i Limhamn bör knytas samman.

De har inte gjort någon kostnadsberäkning, men Stefan Lindhe tror att det bli ett nollsummespel. Satsningen betalar sig genom att entreprenörer strömmar dit.

Ingen av dem vill förändra kallbadhuset. Däremot är det svårt att få in nakenbadet som skulle hamna framför restaurangerna.

Hundfältet kan vara kvar även om den delen av Ribersborg planeras för hästar.
– De kan nog samsas. Men det måste bli bättre ordning, säger Stefan Lindhe.

Större eller mindre text



5 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

100% är arga


Hur reagerar du på "M vill ha krogar och butiker på nya bryggor"?

  • Bravo!
  • Jag har länge undrat varför man inte utvecklar strandområdet. Detta kan bli hur bra som helst!
  • Daniel
  • tisdag 23 februari 2010 kl 23:39

  • Du missade Västra Hamnen, eller hur Daniel?
  • Man har gjort oerhört mycket men det verkar som dte gått dig spårlöst förbi. Var bor du?
  • nina
  • onsdag 24 februari 2010 kl 09:10

  • strandområdet Nina
  • strandområdet
  • veto
  • onsdag 24 februari 2010 kl 09:23

  • Ingen miss!
  • Jo Nina, jag bor i just Västra Hamnen. Men det här handlar ju om sandstranden vid Ribban.
  • Daniel
  • onsdag 24 februari 2010 kl 10:45

  • Mycket bra, det finns behov, och nya alternativ.
  • Det har hänt alldeles för lite i denna saken. Ribban står tomt o öde i onödan, när det kan fyllas med så många aktiviteter, som även drar turister till stan.Det är väl mer än 50 år sedan någon alls tänkte till om detta. SÅ det visar också behovet av nya kvastar i politiken, kreativiteten har somnat efter 30 års styre...
  • Larsonen
  • tisdag 23 februari 2010 kl 23:46

  • Nytt alternativ
  • Mitt förslag lyder. Jämna Folkets Park till marken och bygg höghus där. Uppför ett nytt Folkets Park på Ribban med en jätterushkana som sträcker sej flera hundra meter ut i Öresund. Alla aktiviteter kan tillgodoses, t ex skärmflygning, tivoli m m. Detta drar turister till stan.
  • Asta
  • onsdag 24 februari 2010 kl 11:31

  • Varvsbassängen?
  • Ska man ha en hamnplatsanläggning (wharf = hamnplats och inte sandstrand) bör man nog istället lägga restaurangerna vid VARVSBASSÄNGEN, omgiven av kajer och med stor myspotential. Ribban bör dock också uppdateras, t.ex. med ny sand, dagens är blaskig och full av tång och sten. Särskilt strandavsnittet öster om kallbadhuset har rälig stenstrand som skulle kunna exploateras till något bättre. Håll dock hästarna borta!
  • Linn
  • onsdag 24 februari 2010 kl 13:48

  • 5-6,000 nya invånare per år,
  • stan växer enormt, man måste tänka tio år framåt eller ännu mera vid större satsningar. SÅ, tänk inte för smått alltså.
  • Larsonen
  • tisdag 23 februari 2010 kl 23:48

  • Så här?
  • http://sv.wikipedia.org/wiki/Ponte_Vecchio Och så fler kanaler i staden...
  • Be
  • onsdag 24 februari 2010 kl 00:11

  • YES
  • Fantastik idea! I love it!Hoppas att det blir ett realitet och inte bara en dröm......
  • Sara Lindgren
  • onsdag 24 februari 2010 kl 06:46
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu