Reepalu nöjd med mötet med judiska församlingen

Text: Federico Moreno
Publicerad 25 februari 2010 16.26 Uppdaterad 26 februari 2010 10.32

Malmö.
Idag träffade Ilmar Reepalu representanter för Judiska församlingen. Kommunalrådet säger att han nu inser hur allvarlig situationen med hatbrott mot judar är i Malmö.

Hur viktigt var det här mötet?

– Det här mötet borde vi haft för länge sedan. Uppriktig sagt var inte jag medveten om att det här var så allvarligt som det är. Vi har diskuterat hur vi går vidare. Och vi är överens om att ett dialogforumet kan vara ett bra sätt, säger Ilmar Reepalu (S) till Sydsvenskan.

Vad kan vi vänta oss rent konkret?

– Det här är början av en process. Dels kommer vi att gå ut med ett brev till samtliga 20 000 anställda inom Malmö kommun, där vi kommer att tala om hur viktigt det är att man arbetar på rätt sätt, ser när sådana här saker sker och också agerar. Lärare har en skyldighet att rapportera. Men sen handlar det också om hur vårt rättsystem fungerar. När hatbrott uppkommer är det viktigt att det tas på allvar, att polisen agerar och åtalare och domstol agerar på ett konsekvent sätt.

Fredrik Sieradzki och Fred Kahn från Judiska församlingen var nöjda med mötet.

– Det var en väldigt konstruktiv och uppriktig och bra diskussion tycker jag, säger Fredrik Sieradzki.

Vad sa ni att ni vill se för förändring?

– Ett starkare engagemang från politikerna, och den processen har vi påbörjat. Och ett Malmö fritt från antisemitism och rasism över huvud taget, säger Fred Kahn.

– Och att vi får med oss rättsinstanserna i det här arbetet, säger Fredrik Sieradzki. Att man verkligen beivrar hatbrott. Rättsinstanserna måste vara med i den dialog som sätts igång nu.

Var det ett avslappnat möte?

– Vi var ganska uppriktiga mot varandra, det var inget skäll men vi var uppriktiga och redogjorde för hur situationen är, Fredrik Sieradzki.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Reepalu nöjd med mötet med judiska församlingen"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu