MALMÖ. Forskaren Henrik Bachner är expert på antisemitism. Han har följt Ilmar Reepalus uttalanden i debatten om hot och trakasserier mot judarna i Malmö. Han säger:
– Reepalu har gång på gång när han ska förklara sina påståenden hamnat i grumliga resonemang när han ska försöka avfärda kritiken.
I måndags blev Ilmar Reepalu intervjuad i det danska nyhetsprogrammet Lorry. Han sa: ”Man möts utav väldigt många som man kanske kallar den israeliska lobbyn som inte är intresserade av vad jag säger och vad jag tycker utan däremot vill tillskriva mig massor utav av uppfattningar.”
Henrik Bachner vill inte försöka tolka vad Ilmar Reepalu menar när han använder begreppet ”den israeliska lobbyn”. Men han konstaterar att begreppet är problematiskt. Det används i antijudisk argumentation i Europa och världen. Bland annat i antydningar om att det skulle finnas en judisk konspiration som styr media och politik och medvetet manipulerar opinionsbildningen.
–‑På vilken högerextrem eller antisionistisk hemsida som helst kan du hitta formuleringar om den judiska lobbyn och den israeliska lobbyn. I de sammanhangen är det ofta uppenbart att begreppet har en antisemitisk betydelse.
– Det finns också en helt legitim diskussion i synnerhet i USA där det finns inflytelserika proisraeliska lobbygrupper som försöker påverka amerikansk politik.
–‑Men i Sverige finns det inga proisraeliska lobbygrupper som har inflytande över svensk politik. Och definitivt inga grupper som orkestrerar fram en kritik mot Ilmar Reepalu. Den kritiken kommer från höger till vänster, och från hans egen partiordförande Mona Sahlin.
Henrik Bachner anser att Ilmar Reepalu uttryckte sig på ett farligt sätt när han knöt problemen i Malmö till judars ställningstaganden till Israels politik.
– Han hänvisar till konflikten i Mellanöstern som orsak till antisemitismen. Det är ett grundlöst och djupt problematiskt argument. Han verkar inte förstå att Mellanösternkonflikten används som förevändning för att ge uttryck för fientlighet mot judar. Mellanösternkonflikten kan utlösa redan existerande fördomar mot judar. Men konflikten är inte orsaken.
Henrik Bachner fortsätter:
–‑Om mörkhyade människor i Europa utsätts för rasism skulle vi inte säga att rasismen beror på Nigerias regerings politik. Vi vet att det finns ett arv av rastänkande och diskriminering.
100% är glada
0% är likgiltiga