MALMÖ. Det beslutar kammarrätten i en dom.
Rätten anser inte att det finns utrymme i alkohollagen för att jämställa en biograffoajé med en teater och konsertlokal där alkoholservering är tillåten i pauserna.
Sociala resursnämnden i Malmö resonerade på samma sätt medan länsrätten gick på den sökandens - Framtidens Mötesplats - linje.
Länsrätten ansåg att när Spegeln direktsände teater- eller operaföreställningar så fungerade denna som teater- eller konsertlokal - inte som biograf.
Själva funktionen var viktigast för länsrätten.
Framtidens Mötesplats underströk i sin ansökan att flera kommuner sagt ja till servering i biograffoajé och att Spegeln skött den tillfälliga pausserveringen prickfritt under ett halvår.
Bolaget påminde också om den "korrekta" historiska benämningen på bio: biografteater.
Men kammarrätten ser mer bokstavstroget på den aktuella delen av alkohollagen och skriver att bedömningen i första hand "ska göras utifrån bestämmelsens ordalydelse".
0% är glada
0% är likgiltiga