Malmö
Händelsen inträffade på Ystadsvägen i natt. Polisen tror inte att mannen satt fyr på sig själv med avsikt. I stället är teorin att mannen gått in på toaletten för att röka. Men innan han tände sin cigarett har han monterat ner eller på något sätt slagit sönder brandlarmet. Han har därefter injicerat narkotika och somnat på golvet. Troligen har cigaretten fallit ner på mannens bröst och antänt hans kläder.
En kraftig röklukt spred sig på hela hamburgerrestaurangen och personalen förstod att något var fel. När de lyckades ta sig in på toaletten brann det i mannens kläder. Personalen hjälpte honom att släcka elden. Mannen fick mindre brännskador på bröstet.
När han förstod att polisen var på väg slängde han enligt vittnen något i en papperskorg utanför restaurangen. Det visade sig vara ett körkort, id-kort och kreditkort som stulits från en person i fyrtioårsåldern.
Mannen, som enligt polisen är en känd 33-årig missbrukare, misstänks för stöld, skadegörelse och narkotikabrott.
% är glada
% är likgiltiga