Annons:
måndag 20 maj 2013
Annons:

Bemannad toalett invigd

Malmö.

På Gustav Adolfs torg i Malmö erbjöds tårta, strålande solsken och Brandkårens musikkår på torsdagseftermiddagen. Den som ville kunde också besöka den nya toaletten, som invigdes av kommunalrådet Anders Rubin (S).

Annons:

Ingmar Zäll lyssnade till mässingsmusiken några minuter före invigningen.

– Jag bor alldeles i närheten, men jag tror att  det här är  en stor händelse. En offentlig toalett ska finnas en modern turiststad.

– Största triumfen hittills, bekräftade Rickard Szymczak från gatukontoret i Malmö.

Den nya toaletten ligger i en byggnad nära Gamla Begravningsplatsen. Förut fanns Skånetrafiken här. 

– När de ville lämna lokalen fick jag idén, säger Rickard Szymczak och ser glad ut.

Så tystnar ”Brännö brygga” och kommunalrådet Anders Rubin och en sax intog trappan till toaletten.

Han talade om toaletterna som en viktig del av stadens sätt att möta turister och nästan hela tiden lyckades han undvika att skoja på ett näraliggande tema. Han nämnde att den nya toaletten är bemannad när den är öppen och därför  ska vara trygg och ren.

– Här är jag hundra procent säker på att man är gladare när man går ut än när man går in, sa Anders Rubin.

Fanfar kom från musikkåren,  blågult band klipptes, ballonger gick till väders. Dörrarna öppnades och kommunalrådet gjorde ett ärevarv i lokalen. 

Sedan var det allmänhetens tur och under  invigningsdagen var det gratis. Annars kostar det en tia. Förhandlingar pågår med Skånetrafiken om betalning med Jojokort.

Det är tätt mellan speglarna i den ljusa lokalen, kunde Sydsvenskan konstatera. Och skulle någon glömma att spola, så görs det automatiskt.

Mikael Magnusson är vd på bolaget som driver toaletten och tror förstås på tanken med en bemannad toalett.  Dessutom är han nöjd med läget.

Entréavgifterna väntas täcka själva driften, men kommunen har rustat fastigheten för stora pengar, säger Anders Rubin.

Sofia Johansson, turist från Varberg, vacklade ut i det bländande dagsljuset efter att ha synat den nya anläggningen.

– Fräscht, var hennes betyg.

Malmöbon Ingela Persson i kön till tårtan tycker också att det är bättre med bemannad toalett.

– De gamla på Gustav Adolfs torg och Stortorget var äckliga.

Fakta

Toalettten är öppen klockan 06-23 alla dagar.

Toalettbesök kostar tio kronor, att duscha 60 kr (vit frottéhandduk finns).

Åtta toaletter av delvis olika typ ska passa vuxna och barn med eller utan  rörelsehinder.

Annons:
Annons:

Författare: Mikael Anjou
Publicerad 12 juli 2012 18.00
Uppdaterad 12 juli 2012 18.00

Annons:
Malmö
Annons:
Annons:
Blogg
Läsarpulsen
Annons:
Bloggar