Ilmar Reepalu och hans kollegor i styrelsen för Bo01 borde ha organiserat bolagets arbete bättre, men framför allt skulle de ha reagerat på de första signalerna om att allt inte stod rätt till i ekonomin. Det är centralargumentet i ekobrottsåklagare Gertrud Holms överklagande i den uppmärksammade Bo01-härvan.
MALMÖ. I tingsrättens dom under våren friades alla fem åtalade.
* De tidigare cheferna för mässbolaget, vd Tommy Hedlund och ekonomichefen Carl Ove Helgertz "visade oaktsamhet", ansåg rätten i domen, men inte i sån omfattning eller på ett så allvarligt sätt att det var brottsligt.
* Styrelseledamöterna, kommunalrådet Ilmar Reepalu (s), Gösta Blücher och Lars Åke Holmkvist, friades därför att de inte kände till problemen. I vilket fall som helst anser domstolen att åklagaren misslyckades med att bevisa att de visste något.
Gertrud Holm trycker i överklagandet på att det var när Bo01-projektet togs över av Bo01 AB som bokföringsbrottet inträffade. Övertagandet av tillgångar och skulder bokfördes så sent att bolagets bokföring blev helt missvisande, enligt överklagandet.