Annons:
onsdag 19 juni 2013
Annons:

Brand i Oljehamnen

Malmö.

En brand bröt ut i Oljehamnen vid sjutiden på fredagskvällen. En rejäl rökpelare steg mot himlen. 

Annons:

Det var andra gången på två dagar som Räddningstjänsten fick kallas till Stena Metalls område i korsningen Lappögatan/Utögatan. Vid klockan 21 var elden släckt men frågan om vad som gett upphov till den kvarstod fortfarande.
– Vi har inga uppgifter om vad som orsakat branden men den utbröt, precis som igår, i en hög med elektronikskrot, säger Gustaf Sandell på Räddningstjänsten.

Rökpelaren var synlig på långt håll och många Malmöbor hörde av sig till Sydsvenskan och skickade in egna bilder på den rökfärgade himlen. Men trots att Räddningstjänsten bedömde röken som giftig valde man att inte gå ut med någon varning till allmänheten. I torsdags däremot varnades boende i Arlöv och Burlöv.
– Det var samma sorts rök men ikväll blåste det ut över havet och inte in över stan, säger Gustaf Sandell.
– Hade vinden vänt hade vi gått ut med varning. Det var förmodligen batterier som brann och ingen hälsosam rök att andas in.

Enligt Gustaf Sandell kommer Räddningstjänsten att utföra en utredning för att ta reda på vad som orsakat de täta bränderna samt hjälpa företaget att undvika att de upprepas.
– Min uppfattning är att de har en seriös inställning och att de tar det här på allvar, säger han.
 
Under släckningsarbetet bildades en kö med långtradare vid polisens avspärrningar. Lastbilarna skulle ned till en båt på området.

Annons:
Annons:

Författare: Anders Paulsson, Martin Brusewitz, Sebastian Lundfall
Publicerad 13 juli 2012 19.35
Uppdaterad 13 juli 2012 22.10

Annons:
Malmö
Annons:
Annons:
Blogg
Läsarpulsen
Annons:
Bloggar