Byggbolag kan stämma Zlatan

Malmö.
Ett konkursat byggbolag kan komma att stämma Zlatan Ibrahimovic. Fotbollsspelaren har vägrat betala räkningar på, enligt uppgift, fem miljoner kronor, sedan renoveringen av hans och sambons villa i Malmö försenats.

MALMÖ. Konflikten gäller renoveringen av Ibrahimovics och hans sambo Helena Segers 30-miljonersvilla i Malmö. Arbetena har blivit så försenade att kontraktet mellan paret och byggföretaget har brutits och att Ibrahimovic vägrat att betala en faktura på, enligt uppgift, fem miljoner kronor.

– Om bolaget bedömer att det har en fordran, och jag bedömer att det är korrekt, så kommer vi att inleda en process för att få in den, säger konkursförvaltaren Peter Thörnwall till affärstidningen Byggvärldens nätupplaga.

Han ska nu granska avtalet och undersöka om uppsägningarna gjorts på ett korrekt sätt.

Sedan Zlatan Ibrahimovic hamnande på kollisionskurs med ARX Bygg har renoveringarna i Malmövillan legat helt nere.

ARX Byggs tillförordnade vd Tore Hansen anser inte att företaget bär skulden till förseningarna, som enligt honom beror på tilläggsbeställningar under arbetets gång.

I ett skriftligt meddelande till Sydsvenskan har Ibrahimovic och hans sambo beklagat utvecklingen men uttryckt förhoppningen om att arbetena med huset snart ska kunna återupptas. Paret undanber sig också ”vidare spekulationer”.

Relaterade artiklar

Författare: TT
Publicerad 29 augusti 2008 11.52
Uppdaterad 29 augusti 2008 11.52

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen