Därför är det så många gropar

Malmö.
Över hela Malmö syns fyrkantiga gropar bortfrästa ur asfalten. Och så har det sett ut en längre tid.

– Det finns ett på Sallerupsvägen vid Värnhem, ett på Spångatan, på Skolgatan, det dräller av sådana hål just nu, säger Conny Roslund, ingenjör på Malmö stads gatukontor.

Det handlar om en så kallad andra lagning. När gator i staden grävs upp lagas de en första gång. Men eftersom vägbanan då ofta sätter sig, skrapar man efter ett tag av asfalten och lägger på ny asfalt.

– Men nu har maskinerna gått sönder, så det är därför det har tagit lite tid. Men nu är de igång igen, säger Conny Roslund.

Förhoppningen är att de fyrkantiga groparna ska vara ifyllda den här veckan. Sedan finns det mer omfattande underhållsjobb som tar längre tid.

blog comments powered by Disqus

Författare: Charlotte Fagerlund
Publicerad 10 september 2009 23.30
Uppdaterad 10 september 2009 23.30

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen