"De ser en möjlighet att slåss mot polisen"

Malmö.

Vänsteraktivister slåss mot polisen i Rosengård – för att muslimerna ”ska ha tillgång till sin lokal”, förklarar en av dem i Sydsvenskan.

– För att de ser en möjlighet att slåss mot polisen. Källarmoskén är bara en förevändning, säger Magnus Sandelin, journalist, författare och expert på politisk extremism.

”Extremister: En berättelse om politiska våldsverkare i Sverige” heter Sandelins bok som kom för ett år sedan.

Bland de sjutton personer som omhändertogs natten till i torsdags fanns flera vänsteraktivister. Enligt polisen har de anknytning till Antifascistisk Aktion, Afa.

Magnus Sandelin säger att det är intressant att extremvänstern ställer sig på samma sida som muslimerna i den här frågan.

Just detta har debatterats inom Afa, säger han. Alla tycker inte om det.

– Men fiendens fiende är min vän. Och striden i Rosengård har blivit ett tillfälle för extremväns­tern att bedriva gatukamp mot polisen. Säkert är de inspirerade av det som händer i Grekland.

”Våld mot överheten” är Afas uttalade metod. Det långsiktiga målet är ”en kamp mot kapitalismen som till slut kämpar sig fram till ett stats- och klasslöst samhälle”, enligt organisationens hemsida.

Våldet i Rosengård skulle kunna ses som ett försök att tända en gnista som i sin tur tänder en större brand, medger Magnus Sandelin.

– Ändå är det nog inte så rationellt tänkt, utan handlar mycket om att hela tiden bedriva ett motstånd. Framförallt är detta ett tillfälle att slåss mot det som man inte gillar.

Hur kan en framgångsrik strategi från samhället se ut?

– Det är en jättesvår fråga, säger Magnus Sandelin. Det är den som Brå ska besvara nu.

I torsdags fick Brottsförebyggande rådet och Säkerhetspolisen regeringens uppdrag att beskriva hur den våldsamma extremismen i Sverige ser ut och kan bekämpas.

Författare: Daniel Rydén
Publicerad 19 december 2008 22.54
Uppdaterad 19 december 2008 23.30

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen