Facket saknar förtroende för rektorn

Malmö.
Lärarförbundet är med 40 medlemmar Kulturskolans största fackliga organisation.

MALMÖ. – Vi saknar förtroende för Rolf Degerlund. Vi kan inte ha löneförhandlingar och medarbetarsamtal med den mannen med tanke på den totala brist på omdöme som han har uppvisat, säger Lärarförbundets Malmöordförande, Roine Selind.

Kulturdirektör Bengt Hall har sedan nyårshelgen fört diskussioner med de fackliga organisationerna på Kulturskolan. Han har också haft flera samtal direkt med Rolf Degerlund. Medan utredning pågår vill Bengt Hall inte säga om förtroendet för den nytillsatta chefen är obrutet.

– Jag tycker det här är så allvarligt och det är viktigt att vi får en bedömning av vad som hände på julfesten, säger Bengt Hall.

Bengt Hall satt i samtal med Rolf Degerlund redan dagen efter julfesten, den 22 december. Då informerade Hall också kulturnämndens ordförande Pelle Svensson (s).

– I det här skedet fick jag veta att han hade druckit sprit och det har han aldrig förnekat. Men uppgifterna om påstådda trakasserier nådde mig först senare, säger Pelle Svensson.

Pelle Svensson hävdar att trakasserianklagelserna blev kända för honom först den 9 januari. Dagen efter hade kulturnämndens arbetsutskott ett ordinarie sammanträde. Där togs beslutet att kontakta Stadshuset, som i sin tur rekommenderade en konsultutredning.

– Vad utredningen än kommer fram till vill jag poängtera att det är ett politiskt beslut om Rolf Degerlund ska stanna eller om vi ska skiljas åt, säger kulturdirektör Bengt Hall.

Kulturnämndens ordförande vill i väntan på konsultrapporten inte heller lämna några närmare omdömen.

– Det jag har fått veta är att det på julfesten serverades sprit till självkostnadspris från klockan 17 till efter midnatt och det förvånar mig lite. Men en chef måste naturligtvis trots det uppträda som en chef dygnet runt, säger Pelle Svensson.

Rolf Degerlund

Han har arbetat som regissör, skådespelare och som teaterchef på Norrbottensteatern. Rolf Degerlund är skapare av Ice Globe theatre i Jukkasjärvi och sitter med i Statens konstnärsnämnds för film, teater och dans. Som skådespelare har han bland annat medverkat i filmerna ”Jägarna”, ”Grabben i graven bredvid” och i tv-serien ”Rederiet”.

Rolf Degerlund utsågs till chef för Malmö Kulturskola den 10 november förra året. Hans månadslön är 43000 kronor.

Relaterade artiklar

Författare: Olof Westerberg
Publicerad 24 januari 2006 21.28
Uppdaterad 24 januari 2006 23.30

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen