Falken har landat

Malmö.
I dag bjuder besättningen på marinens fartyg Falken ombord allmänheten vid kajplats 31 i Dockan. Sydsvenskan växlade några ord med sekonden Thomas Falk under förberedelserna inför det ”öppna skeppet”.

Vad gör ni här?

– Vi har varit ute sedan augusti 2010 och stannar nu till i Malmö.

Var har ni varit?

– Vi har besökt en hel del spanska hamnar bland annat på Kanarieöarna, senast kommer vi från Amsterdam.

Hur många är ni ombord?

– Nu är vi 42 stycken, det är både marinens kadetter och gymnasieelever som utbildas ombord.

Vad lär man sig på utbildningen?

– Man utbildas i sjömansskap så det är en hel del saker. Allt ifrån att hålla i sig, navigation och om naturens krafter som man verkligen får känna på när man är ute på ett fartyg. Vidare har vi lektioner om sjöräddning och bogsering. Man kan säga att man lär sig allt som krävs för att man ska kunna leva på ett fartyg. Apropå navigering så utbildar vi i astronomisk sådan där vi använder sextanter för att fastställa vår position. Många har säkert sett instrumentet i piratfilmer, men vi använder det fortfarande. Det kan vara bra att kunna fastställa sin position utan el eller gps-teknik när man är ute på öppet hav.

Vad finns att säga om fartyget?

– Falken är byggd 1947, den är 40 meter lång och 7,2 meter bred. Masterna är drygt 31 meter höga. Totalt får det plats 45 personer ombord. Kan även tillägga att marinens utbildning startade när båten var klar och att det är i princip samma utbildning vi kör idag.

När öppnas fartyget för allmänheten på fredag?

– Mellan klockan 13.30-16 har vi öppet. Vi bjuder på rundvandring och berättar lite om utbildningen. Vi kommer att ligga vid kajplats 31 på Dockan vid Sigmahuset.

Slutligen, vilken är den bästa sjömansknopen?

– Jag har egentligen två favoriter. Constrictor är väldigt bra, den nyper fast bra runt runda saker exempelvis stänger eller rör, och släpper sedan inte taget. Sen måste jag även säga pålsteken, det är en väldigt användbar universalknop.

177 läsare har reagerat på denna artikel.

77% är glada"

6% är likgiltiga"

8% är nyfikna

6% är arga


Hur reagerar du på "Falken har landat"?
blog comments powered by Disqus

Författare: Johannes Sundblad
Publicerad 3 juni 2011 09.32
Uppdaterad 3 juni 2011 09.32

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen