Fem frågor för SPI

Malmö.
Fem snabba frågor - och svar - om pensionärspartiets politik.

1. SPI och driva politik på det sociala mediet twitter?

– Jag tror inte att vi är mogna för det, säger Jan Steimer (på bilden till vänster)

– Nej, jag tror inte på det, vi har ingen som varken kvittrar eller twittrar, säger Jan Rosén (t h).

2. Opposition eller majoritet?

– Det är alltid lättare att sitta i oppositionen. Men å andra sidan är det lättare att få igenom sina förslag i en majoritet. Så majoritet, säger Jan Steimer.

3. Malmö stadion – riva eller bygga om?

– Jag har många härliga fotbollsminnen från stadion, det är en vacker exteriör så man kan ha kvar den och ta bort allt annat.

– Det finns ett förslag från simklubbar om att lägga en simanläggning där, jag har en del frågor kring det men det är en intressant tanke, säger Jan Steimer. Men riva bara för att riva, nej.

4. Bygga fler hyresrätter eller bostadsrätter?

– Jag vill ha en balanserad produktion, nu omvandlas många hyresrätter till bostadsrätter och då krävs det en produktion av hyresrätter, säger Jan Steimer.

5. Bilfri innerstad?

– Beror på vad man menar med innerstad, om det är innanför broarna är det lite väl mycket att ha bilfritt där, jag tror i alla fall inte att vi ska utvidga det, säger Jan Steimer. Man får se till att få fungerande allmänna kommunikationsmedel.

Fler artiklar om Valet i Malmö 2010

Författare: Per Ek
Publicerad 12 januari 2010 11.41
Uppdaterad 12 januari 2010 11.41

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen