Flera svårt skadade av raketer

Malmö.
En 13-årig pojke fördes till sjukhus efter att ha skadats svårt i benet när en raket exploderade på Norrbäcksgatan i Kroksbäck strax efter midnatt. Enligt vittnesuppgifter var det en person på platsen som sköt raketen mot 13-åringen.

– Vi har ett klart signalement på en man som vittnena uppger vara den som avlossade raketen, säger Marie Persson, informatör på Skånepolisen.

Stora delar av pojkens lårmuskulatur trasats sönder och han fördes omedelbart till sjukhus med ambulans. Händelsen rubriceras som vållande till kroppsskada. 13-åringen intensivvårdades under nyårsdagen på Skånes universitetssjukhus i Malmö som beskriver skadorna som allvarliga men inte livshotande.

Den misstänkte gärningsmannen eftersöks nu av polisen.

Inom loppet av några minuter efter händelsen på Kroksbäck skadades ytterligare fyra personer runtom i Skåne.

Författare: Oskar Forsberg
Publicerad 1 januari 2012 15.28
Uppdaterad 1 januari 2012 15.28

Taggar
Malmö
Bloggar
Läsarpulsen