Annons:
onsdag 22 maj 2013
Annons:

Förmodad skottlossning nära förskola

Malmö.
En 16-åring uppger att han blev beskjuten idag när han åkte moped genom Hermodsdal.
Annons:

16-åringen säger att han såg en person rikta ett pistolliknande föremål mot honom när han körde på Nydalastigen i riktning mot S:t Tomasgården. Mopedisten uppfattade det som att personen avlossade skott utan att träffa. Han fortsatte köra och när han kommit hem till en släkting som bor i närheten larmade han polisen. En dryg halvtimme efter att smällarna hörts på cykelvägen i Hermodsdal började polisen att undersöka vad som hänt och spärrade av områden runt parken. Polisen genomförde teknisk undersökning och hundpatruller tillkallades utan att hitta något. Minst ett vittne har hört smällar och skottlossningen ska ha skett runt klockan 11.40.

Under torsdagseftermiddagen fortsatte polisen att patrullera i området. Polisassistent Anna från rytteriet var en av dem:

– Man märker att människor är oroliga. Vi går runt här och pratar med folk och visar att vi är på plats.

Omkring henne och hennes kollega står en grupp ungdomar som skämtar om Lasermannen. Teorierna om att den senare tidens skottlossningar ska vara riktade mot människor med invandrarbakgrund har inte gått dem förbi.

På närliggande förskolan Tornfalken var barnen inne på lunch när skottlossningen ska ha ägt rum.

– Polisen har sagt att vi kan vara ute om vi vill, men bland personalen på förskolan vill man vara inne resten av dagen, säger rektor Carina Adelsgård till Sydsvenskan.

Förskolan har inte kontaktat barnens föräldrar men kommer att meddela dem när barnen hämtas.

Polisen fortsatte under eftermiddagen att söka efter vittnen till händelsen, bland annat genom att knacka dörr.

Fler artiklar om Skotten i Malmö
Annons:
Annons:

Författare: Anna Carling
Publicerad 21 oktober 2010 17.12
Uppdaterad 21 oktober 2010 17.12

Annons:
Malmö
Annons:
Annons:
Blogg
Läsarpulsen
Annons:
Bloggar