– Nya uppgifter har gjort att jag skärpt misstankarna till grov våldtäkt mot barn, säger kammaråklagare Ulrika Rogland.
Mannen häktades i slutet av juni misstänkt för sexbrott mot tre barn på en förskola i centrala Malmö. När hovrätten prövade bevisningen kom den fram till att misstankarna visserligen var välgrundade, men att det inte fanns några skäl att hålla mannen frihetsberövad.
Efter att ha gått igenom utredningen – och efter att ett fjärde barn uppsatts som målsägare – gör Ulrika Rogland nu en annan bedömning av misstankarna.
Enligt henne har barnen utsatts för grova våldtäkter. Det innebär att de ska ha utsatts för samlag, oralsex eller annan jämförbar sexuell handling.
Roglands ambition är att få honom häktad igen. Skulle Malmö tingsrätt anse att bevisningen är tillräcklig även för dessa allvarligare brott – innebär det att han måste häktas, oavsett om han kan anses kunna skada utredningen eller inte.
De fyra barn som tros ha blivit utsatta för övergreppen gick alla på samma förskola. Företrädare från förskolan har tidigare inte velat uttala sig för Sydsvenskan. De föräldrar som har barn på den berörda förskolan ska ha informerats om misstankarna av personal.