Förvaltning kritiseras av stadsrevisorer

Malmö.
Stadsrevisionen kritiserar fritidsförvaltningen för hanteringen av föreningsbidrag, hur olika föreningar får halltider och för hur jämställdhetsarbetet på förvaltningen fungerar.

– Vi ska nu systematiskt ta tag i de här frågorna, säger fritidsdirektör Bo Sjöström.

Tillsammans med revisionskontoren i Borås, Helsingborg och Norrköping har revisionskontoret i Malmö genomfört en granskning av fritidsverksamheterna i respektive kommun.

Revisorerna riktar på flera punkter kritik mot fritidsförvaltningen i Malmö. Kvalitetsarbetet på fritidsförvaltningen i Malmö är enligt rapporten "inte välutvecklat".

När det gäller fördelning av attraktiva tider på idrottsanläggningar har förvaltningen angett att det sker en jämn fördelning mellan olika föreningar. Men fram till 2006 finns ingen statistik på hur tiderna fördelas.

"På fritidsförvaltningen i Malmö finns i dag ingen systematisk och återkommande uppföljning avseende tilldelning av föreningsbidrag, öppettider, eller jämställdhet," konstaterar revisorerna.

I rapporten efterlyses också en förbättring på styrningen av fördelning av halltider och föreningsbidrag.

Fritidsförvaltningen har i granskningen hävdat att halltider fördelas jämnt mellan flickor och pojkar. Men det finns ingen statistik som stöder denna uppgift.

"Vi anser att statistik av detta slag är nödvändig," skriver revisorerna.

De fem idrotter som fick mest föreningsbidrag i Malmö år 2006 var enligt fritidsförvaltningens uppgifter:

1. ridsport

2. simning

3. fotboll

4. kampsport

5. racketsport

"Inga lokala beslut har tagits som anger prioriteringar på en särskild/särskilda idrotter. Ridsport är den sport som får mest resurser, vilket främst beror på att ridsport erhåller ett högt lokalbidrag, " skriver revisorerna som därför menar att jämförelsen haltar.

Revisionskontoret efterlyser en snar förbättring kring hanteringen och uppföljningen av föreningsbidrag.

Revisionsrapporten ska behandlas i fritidsnämnden på onsdag.

"I dagsläget saknas både rutiner och datastöd för att klara en effektiv uppföljning. Det är därför inte troligt att alla områdena kommer att lösas under 2008," står det i förslaget till svar från nämnden till revisorskollegiet.

– Vi bejakar i princip kritiken, säger fritidsdirektör Bo Sjöström.

Fler artiklar om Fritidspalatsen förfaller

Författare: Olof Westerberg
Publicerad 19 mars 2008 18.41
Uppdaterad 19 mars 2008 18.41

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen