Frisersalong ockuperad i Malmö

Malmö.
Polisen gick vid 14-tiden in i den frisersalong som under onsdagsförmiddagen ockuperades av ett tiotal ungdomar. Ingripandet gick lugnt tillväga och fem personer har omhändertagits.

Polisen gick vid 14-tiden in i frisersalongen som på onsdagsförmiddagen ockuperats av ett tiotal ungdomar. Flera hade redan tidigare lämnat lokalen.

– Vi har omhändertagit fem personer, tre tjejer och två killar i 20-25-årsåldern. De är hämtade till förhör, säger Cindy Schönström-Larsson.

Avhysningen gick lugnt tillväga.

Det är ockupationsnätverket Café 165 som låg bakom ockupationen. Samma nätverk har stått bakom andra husockupationer i Malmö och Lund.

Lokalen ägs av Contentus som även är ägare till den fastighet som källarmoskén i Rosengård tidigare fanns i.

Ockupanterna av frisersalongen upprättade en "Boskola". Syftet ska vara att de vill lära Contentus hur hyresgäster vill ha det.

Contentus har polisanmält ockupanterna för olaga intrång.

Författare: Sydsvenskan
Publicerad 25 februari 2009 16.49
Uppdaterad 25 februari 2009 16.49

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen