Hårdare tag mot spritlangare

Malmö.
Malmöpolisen storsatsar mot ungdomsfylleriet till valborgshelgen. Starkare lampor och synligare poliser är receptet för en lugn Valborg. Och ungdomsfylleriet ska stoppas på alla sätt. Polisens jakt på spritlangare har sopat undan langarna för tusentals svartspritkunder.

MALMÖ. Tjugo uniformerade poliser patrullerar Pildammsparken på Valborg. Framför allt ska ungdomsfylleriet stävjas. Men också gängbråken.

– Många av medlemmarna i de större gängen dricker ju inte, då de får vi komma åt på annat sätt, säger kommissarie Lars Karsten vid Malmöpolisen, som är chef för Valborgskommenderingen.

Poliserna kommer att skriva brottsanmälningar i samtliga fall av fulla minderåriga i stan under Valborg, något som kan bli en tung administrativ belastning. Och som förmodligen i mycket få fall kan utredas.

– Men någon har ordnat spriten åt dem, då är det brott mot alkohollagen, säger Lars Karsten.

Och samtidigt får polisen en värdemätare på hur mycket det sups.

Eventuell sprit som de unga har på sig beslagtas, eller direktförverkas.

För två år sedan kraschade feststämningen rejält bland de unga i centrala stan under Valborg. Slagsmål och fylleri i stället för bra väder och glada miner. Därför bemannade Malmöpolisen ordentligt vid samma tid 2005 med synliga poliser.

Det är ett framgångsrecept som upprepas i år – tydlig närvaro med gula reflexvästar.

Men dessutom finns polisspanare från narkotikaroteln och rånkommissionen ute i civila kläder.

Och parkens lyktor får starkare glödlampor.

– Vi vrider upp wattalet. Ljus skapar trygghet. Jag tycker att det borde vara så året om, säger Lars Karsten.

Enligt kommunens uppskattning väntas 15 000 besökare till Pildammsparken och området vid Tallriken till Valborg. Kvällen börjar som en familjefest och senare spelar bandet Advance Patrol.

– De är ju från Hyllie, så vi kan vänta oss mycket unga därifrån, säger Lars Karsten.

– Arrangemanget är väl förberett med tolv ordningsvakter. Sen har socialtjänsten och nattvandrarna på plats, säger Lars Karsten.

En annan tänkbar festplats polisen förberett sig för till Valborg är Ribersborgsstranden. I alla fall om vädret blir fint under kvällen.

Malmö är fullt med smuggel- eller svartsprit, det har Sydsvenskan ofta berättat om. Och säljarna vänder sig gärna till minderåriga. Minst ett tiotal av de mest välkända har åkt fast hittills under 2006.

Tidigare rättsfall visar att en svartspritsäljare kan ha flera hundra nummer på kunder, unga som gamla, i sina telefoner. Årets insatser innebär alltså att flera tusen svartspritkunder blivit av med leverantörerna.

En langare greps tidigare i veckan av en spanarpatrull när han skulle sälja öl till tre tonåringar. På onsdagen åtalades en 47-årig man för att ha sålt alkohol till två femtonåringar vid två olika tillfällen, samt till en sjuttonåring och en artonåring vid ett annat tillfälle under 2005 och 2006. Han förvarade gott om tyskköpt alkohol i hemmet på Almbacksgatan.

Och i förra veckan rannsakades två bröder för sin inblandning i en 29-årig mans svartspritsaffärer. 29-åringen var en av Malmös mest välkända spritlangare och gick under namnet ”Pricken”. Enligt vad Sydsvenskan erfar säljer han fortfarande svart. När han dömdes till rättspsykiatrisk vård i fjor körde han en nitton år gammal Saab, nu kör han Mercedes.

Relaterade artiklar

Författare:
Publicerad 28 april 2006 09.39
Uppdaterad 28 april 2006 09.39

Malmö
Bloggar
Läsarpulsen