Det högsta rådet för muslimer i Skandinavien gör bedömningar i skilsmässo-tvister och skriver olika intyg. Med hjälp av intygen kan man väcka åtal i domstolar i arabvärlden.
MALMÖ. Ann Sofie Roald ingår liksom sin make Adly Abu Hajar och berättar att hon vill hjälpa muslimer i Sverige att leva enligt både islamsk lag och svensk lag.
Enligt henne vänder sig många kvinnor till rådet för att få hjälp i skilsmässotvister. Den kvinna vars man inte vill ge henne en skilsmässa som gäller även i hemlandet kan få hjälp av rådet.
Men för Ghassan och hans hustru var fallet ett annat. Rådet kom fram till att Ghassan var skyldig till skilsmässan och måste betala sin hustru 70 000 kronor.
Anne Sofie Roald tycker inte att rådet gjort något fel.
- Varför åkte han till Libanon och gifte sig där? säger Anne Sofie Roald. Det finns män som tror att de kan göra vad som helst. De åker ner till Libanon och gifter sig och lovar att betala ut en större summa pengar vid en skilsmässa. Sedan tar de ut skilsmässa i Sverige där de vet att de inte behöver betala.
Anne Sofie Roald tycker att principen att mannen måste betala om det är han som tar initiativ till skilsmässa är ett skydd mot att kvinnor hamnar på gatan.
Hon understryker att det inte är något olagligt som har skett och att det intyg som rådet utfärdat bygger på fakta från domslut i Stockholms tingsrätt.
Hon tycker heller inte att det är fråga om rättsskipning som fungerar parallellt med svenska myndigheter.